Το ξωτικό των Χριστουγέννων

Πριν από δέκα μέρες σχεδόν, ένας αναπάντεχος επισκέπτης της βιβλιοθήκης αναστάτωσε τη ζωή μαθητών και δασκάλων του σχολείου μας. Τι συνέβει ακριβώς;

Το ξωτικό των Χριστουγέννων, ένα μικρόσωμο και πρασινωπό σκανταλιάρικο πλασματάκι εμφανίστηκε στη σχολική μας βιβλιοθήκη. Λατρεύει να ακούει χριστουγεννιάτικες ιστορίες αλλά δυστυχώς το ίδιο δεν ξέρει να διαβάζει! Έτσι λοιπόν διάλεξε ένα βιβλίο από τη βιβλιοθήκη μας με πολλές χριστουγεννιάτικες ιστορίες το ” Όταν γελάει ο ουρανός” της Άννας Ιακώβου και κάθε μέρα τρυπώνει και σε μια διαφορετική σχολική τσάντα, με την προσδοκία ότι το παιδί που θα το βρει θα το φιλοξενήσει ένα βράδυ στο σπίτι του και λίγο πριν κοιμηθούν αγκαλιά θα του διαβάσει κάποια από τις ιστορίες του βιβλίου.

Πώς αντέδρασαν οι μικροί μας φίλοι; Ενθουσιάστηκαν και με μεγάλη αγωνία ψάχνουν την τσάντα τους κάθε μεσημέρι σχολώντας μήπως και βρουν το μικρούλη ξωτικό με το αγαπημένο του βιβλίο!