Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Ευχές με μαντινάδες!

Ευχές με μαντινάδες!

Δέντρο χριστουγεννιάτικο θα κάμω την καρδιά μου, χίλια δωράκια σ’ αγαπώ θα δέσω στα κλαδιά μου.

Αντί για δέντρο εστόλισα οφέτος το ψυγείο, με χίλιους δυο λογαριασμούς και εικόνες των Αγίω.

Γεννήθηκες Θεάνθρωπε με ταπεινοφροσύνη, δώσε αν θες λίγη χαρά φέτος στη ρωμιοσύνη.

Οι άγιες μέρες να σκορπούν χαρά στο σπιτικό σας, βάλσαμο να ‘ναι στο κακό κι άγγελος στο πλευρό σας.

Τ’ αστέρι από τη Βηθλεέμ τον δρόμο να φωτίζει, χαρά, υγεία, προκοπή σε όλους να χαρίζει.

Τσι πιο καλύτερες ευχές από καρδιάς σας στέλνω, να φέρει φως στη σκοτεινιά τ’ άστρο τω Χριστουγέννω.

Με του Χριστού τη γέννηση, Θεέ μου να δώσεις πάλι, στον κόσμο ένα χαμόγελο στα χείλη να προβάλει.

Πάντα να δίδει σου ο Θεός χαρά και ευτυχία, μέρες που ‘ναι Χριστούγεννα να βρίσκουν σε με υγεία.

Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά χίλιες ευχές χαρίζω, σε φίλους που τους αγαπώ και τους υπολογίζω.

Χριστούγεννα κι η σκέψη μου στην πόρτα σου ‘ναι πάλι, πρόσεξε μόνο μην τζη πεις φύγε μας τα ‘παν κι άλλοι.

Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία

Το ημερολόγιό μου