ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ 2015-16

του Αθανασόπουλου Λάμπρου, Καθηγητή Φυσικής Αγωγής

Η σχολική χρονιά που πέρασε ήταν πολύ δημιουργική και παραγωγική, όσον αφορά στη Φυσική Αγωγή και τον Αθλητισμό, τόσο σε διασχολικό επίπεδο, όσο και σε ενδοσχολικό.
Η αθλητική χρονιά άρχισε με ένα πολύ μεγάλο γεγονός για την περιοχή μας και το σχολείο μας, τον 1ο αγώνα ιστορικής μνήμης που διοργάνωσε ο Δήμος Νέας Σμύρνης και πήρε μέρος πλήθος κόσμου. Το σχολείο μας είχε την πολυπληθέστερη ομάδα αφού στον αγώνα των 2000 μέτρων αγωνίστηκαν μαθητές, γονείς και καθηγητές. Ήταν μια πολύ ωραία γιορτή που ελπίζουμε να συνεχιστεί και τα επόμενα χρόνια.
Σε διασχολικό επίπεδο το σχολείο μας έλαβε μέρος στον αγώνα ανωμάλου δρόμου αγοριών και κοριτσιών, που διοργάνωσε η Δ΄ Δ.Δ.Ε Αθήνας και μάλιστα η μαθήτριά μας Παπαδοπούλου Μυρτώ.τερμάτισε τρίτη.
Επίσης, το σχολείο μας έλαβε μέρος με δύο ομάδες στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης αγοριών, και με δύο ομάδες στους αγώνες πετοσφαίρισης κοριτσιών, που διοργάνωσαν οι δήμοι Νέας Σμύρνης και Παλαιού Φαλήρου με τη συνεργασία της Δ΄ Δ.Δ.Ε. Αθήνας στα πλαίσια του προγράμματος «Αθλοπαιδειά». Εκεί σε δύο ημερίδες έγιναν πολλοί αγώνες μεταξύ των σχολείων χωρίς να παίζει ρόλο η νίκη, αλλά η συμμετοχή και το «ευ αγωνίζεσθαι». Μακάρι του χρόνου το πρόγραμμα να διευρυνθεί και με άλλα αθλήματα και για τα αγόρια και για τα κορίτσια. Η Ευαγγελική Σχολή θα είναι σίγουρα εκεί.
Σε ενδοσχολικό επίπεδο, καταρχήν πρέπει να σημειωθεί ότι στο σχολείο μας παρακολουθήσαμε από κοντά κάποια αθλήματα που δεν είναι πολύ διαδεδομένα και τα παιδιά δεν έχουν συχνά την ευκαιρία τόσο να δουν, αλλά και να καταλάβουν πώς παίζονται. Έτσι σε συνεργασία με τις αντίστοιχες ομοσπονδίες ήρθαν στο σχολείο μας προπονητές εθνικών κλιμακίων και μας έδειξαν πώς παίζεται η ξιφασκία και η τοξοβολία. Αυτό άρεσε πολύ στα παιδιά και σίγουρα την επόμενη χρονιά θα διευρύνουμε την επαφή μας με τέτοια μη γνωστά αθλήματα.
Σε ενδοσχολικό επίπεδο, επίσης, πραγματοποιήθηκαν και φέτος τα ενδοσχολικά πρωταθλήματα ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης, πετοσφαίρισης και ρυθμικής (σχοινάκι), και για πρώτη φορά και διαγωνισμός χορογραφιών. Πραγματοποιήθηκαν πάνω από 25 αγώνες με τους περισσότερους να είναι πολύ συναρπαστικοί και αμφίρροποι. Ο παρακάτω πίνακας δείχνει συνοπτικά τους αγώνες και τα αποτελέσματά τους.

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

ΤΕΤΑΡΤΗ 30/3/16 6η Γ2-Β3 8 6-4 ΚΟΚΟΤΟΣ Γ., Γ2

ΧΟΡΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΑΓΩΝΑΣ ΝΙΚΗΤΗΣ
ΔΕΥΤΕΡΑ 14/3/16 6η ΟΜΑΔΕΣ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΤΑΞΗΣ Α2, Α3 και Β1 (αγόρια)
ΤΡΙΤΗ 15/3/16 3η ΝΙΚΗΤΕΣ Α΄ ΚΑΙ Β΄ ΜΕ ΟΜΑΔΕΣ Γ΄ ΤΑΞΗΣ Γ2
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΤΟ Γ2

Όπως φαίνεται και από τους πίνακες, στην καλαθοσφαίριση νικήτρια ομάδα αναδείχτηκε το Γ2 που κέρδισε εύκολα στον τελικό το Β2. Την καλύτερη πεντάδα στην καλαθοσφαίριση αποτελούσαν οι: Αβραμίδης Μ., Γ2, Κουριανίδης Ιασ., Γ2,. Κρόμπας Δ., Α2, Διαμαντής Θ., Α2, Καραογλάνης Χ., Β2. Την πρωταθλήτρια ομάδα του Γ2 αποτελούσαν οι: Αβραμίδης Μ., Αβραμίδης Δ., Μάρτης Κ., Κουριανίδης Ιάσ., Μουζακιώτης Αν., Λαλιώτη Αν. Στην πετοσφαίριση πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχτηκε το Α2. Την καλύτερη εξάδα αποτελούσαν οι: Δεφίγγος Τ., Β1, Γεωργίου Ξ., Β1, Φεφέ Κ., Γ3, Οικονόμου Ι., Γ2, Μιχαηλίδου Ελ., Α2., Νασοπούλου Ελ., Α2. Στην πρωταθλήτρια ομάδα του Α2 συμμετείχαν οι: Ζιώγα Δ., Νασοπούλου Ελ., Γκουγκούση Ι., Οικονομοπούλου Μ., Μιχαηλίδου Ελ., Λιάπη Σ., Αδαμάκη Μ., Παυλοπούλου Μ.
Στο σχοινάκι νικήτρια αναδείχτηκε η Λιάπη Σωτηρία του Α2 μετά από ένα πολύ σκληρό αγώνα.
Στο ποδόσφαιρο πρωταθλήτρια ομάδα ήταν το Γ2 μετά από ένα συναρπαστικό τελικό με το Β3. Την καλύτερη πεντάδα στο ποδόσφαιρο αποτελούσαν οι: Μπέκιος Π., Α2, Παπαδόπουλος Γ., Β3, Παπαχρήστος Χ., Β3, Κούσης Ι., Γ2, Νικηφοράκης Γ., Γ2..Την πρωταθλήτρια ομάδα του Γ2 αποτελούσαν οι: Μερκούρης Κ., Μπασδέκης Π., Κούσης Ιορ., Νικηφοράκης Γ., Κόκοτος Γ., Μίαρης Γ.
Τη θέση του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος ποδοσφαίρου κατέλαβε ο Παπαχρήστος Χρήστος του Β3 με 11 τέρματα.
Για πρώτη φορά φέτος διοργανώθηκε και διαγωνισμός χορού με τη συμμετοχή έξι ομάδων. Νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του Γ2 που αποτελούνταν από τις μαθήτριες: Μανιουδάκη Γεωργία, Λαλιώτη Αναστασία, Λάμπρου Λίλιαν και Οικονόμου Ιωάννα.
Πρέπει να κάνουμε εδώ ιδιαίτερη μνεία για τις εκδρομές που. πήγαμε σε αθλητικούς χώρους. Την 6/10/15 πήγαμε στο αθλητικό κέντρο του Αγίου Κοσμά, όπου και γιορτάσαμε την πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού και την 9/3/16 επισκεφτήκαμε το Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθηνών, όπου συμμετείχαμε στο πρόγραμμα «στα χνάρια των πρωταθλητών», στα πλαίσια του οποίου οι μαθητές της Β΄ τάξης έπαιξαν διάφορα αθλήματα στους χώρους του σταδίου, όπως αντιπτέριση, ποδόσφαιρο, τραμπολίνο, ξιφασκία, χόκεϋ, αεροβική γυμναστική. Δυστυχώς, λόγω του βροχερού καιρού δεν μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε όλους τους χώρους και να κάνουμε κι άλλα αθλήματα. Του χρόνου ελπίζω να είμαστε πιο τυχεροί.
Πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι πολλοί μαθητές του σχολείου μας προπονούνται σε κλιμάκια εθνικών ομάδων ή είναι ήδη διεθνείς εκπροσωπώντας τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες. Ένα μεγάλο «μπράβο» σε όλα αυτά τα παιδιά που προπονούνται και αγωνίζονται για πολλές ώρες σε διάφορα αθλήματα, όπως την καλαθοσφαίριση, την πετοσφαίριση, την υδατοσφαίριση, την ιστιοπλοΐα.
Αυτά, λοιπόν, συνέβησαν φέτος στον τομέα των αθλητικών αγώνων, που αποτελεί ένα μέρος του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, αλλά πρέπει να πω ότι όλα τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και για το ίδιο το μάθημα, γι΄αυτό άλλωστε έκαναν και πολλά άλλα πράγματα, όπως διαθεματικές εργασίες (projects), χορευτικά δρώμενα, συμμετοχή στο πρόγραμμα «ευ ζην».