Μαθητές του 21ου αιώνα…

Η ψηφιακή εποχή και οι αλλαγές που η τεχνολογία έχει επιφέρει στη μαθησιακή διαδικασία έχουν εισάγει τον όρο ψηφιακός πολίτης του 21ου αιώνα.

Με τον όρο αυτό αναφερόμαστε στις ειδικές δεξιότητες που ο πολίτης του μέλλοντος πρέπει να κατέχει προκειμένου να είναι ενεργό μέλος του κοινωνικού του συνόλου. Ωστόσο, το βασικό ερώτημα που γεννιέται είναι αν το σχολείο προετοιμάζει τους μαθητές εφοδιάζοντάς κατάλληλα για τις προκλήσεις που θα αντιμετωπίσουν.

Ο Tony Wagner αναρωτιέται ποιες είναι οι βασικές αρετές που θα έπρεπε το σχολείο να δίνει στους μαθητές εντάσσοντας έτσι μέσα στη λίστα δεξιότητες επικοινωνίας, ικανότητες κρίσης και προγραμματισμού κυρίως όμως ικανότητες χρήσης των δικτύων και των νέων τεχνολογιών. Στο βίντεο που θα δείτε στη σελίδα της “Μάθησης 2.0” (από όπου και η πηγή) μπορείτε να παρακολουθήσετε τον Tony Wagner να αναλύει ποιες είναι οι βασικές επτά αρετές κατά τη γνώμη του που θα πρέπει να έχει ο μαθητής και υποψήφιος πολίτης του 21ου αιώνα.