Pame για το δομημένο προγραμματισμό των ΕΠΑ.Λ.

To PAME (PAscal Made Easy) αποτελεί ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον ανάπτυξης προγραμμάτων σε PASCAL απευθυνόμενο σε μαθητές. Θα τη βρείτε στην ιστοσελίδα του καλού συναδέλφου Γιώργου Σαμαρτζίδη, τον οποίο και οφείλουμε να ευχαριστήσουμε πολύ για τον κόπο του (εναλλακτικά, κάνετε κλικ στο Pame setup).

Χαρακτηριστικά:

• Είναι πολυγλωσσικό, περιλαμβάνοντας ελληνικό και αγγλικό user interface (διεπαφή χρήστη).
  • Επίσης εμφανίζει σωστά τα ελληνικά (ή αλλής γλώσσας) strings στα εκτελέσιμα προγράμματα κονσόλας. Ώς αποτέλεσμα δεν απαιτείται πλέον από τους μαθητές η χρήση greeklish στα προγράμματα.
  • Τα μηνύματα λάθους (και γενικότερα εκτέλεσης του μεταγλωττιστή) είναι και αυτά (κατ’ επιλογή) στα ελληνικά.
  • Λόγω του οτι απευθυνεται σε μαθητές και αρχάριους, έχει όσο το δυνατόν απλούστερο αλλά λειτουργικο interface.
  • Περιλαμβάνει editor, compiler και debugger δίνοντας πλέον στον μαθητή τη δυνατότητα βηματικής εκτέλεσης των προγραμμάτων και παρακολούθησης τιμών μεταβλητών.
    Δυνατότητα που δεν υποστηριζόταν στην προηγούμενη έκδοση του PAME.
  • Υποστηρίζει αυτόματες ενημερώσεις μεσω Internet.

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

• Βασίζεται (όπως και το παλιό PAME) στον σύγχρονο και δημοφιλη μεταγλωττιστή FreePascal.
  • Μπορει να χρησιμοποιήσει είτε τον ενσωματωμένο FreePascal compiler είτε μια εξωτερική εγκατάσταση της FreePascal.
  • Παρ’οτι ο installer ειναι ένας (για πρακτικούς λόγους), το PAME, ανάλογα με το που έχει εγκατασταθεί, τρέχει είτε σε 64-bit είτε σε 32-bit χωρις εξομοίωση.