Σοφές φράσεις της τηλεόρασης.

• «Αδύνατον. Πώς να θυμηθώ, ήμουν τόσο φοβισμένη, το πρόσωπό του θα πρόσεχα; Ναι, ήταν μάλλον ψηλός, όχι και πάρα πολύ, ίσως και κοντότερος κάπως. Πάντως, φορούσε ένα Λακόστ γκρι αρζάν απ’ αυτά του τέννις, ζώνη δερμάτινη Πιέρ Καρντέν, παπούτσια μοκασίνια Σεμπάγκο μπορντό, ήταν κουρεμένος στιλ Ρόμπερτ Ρέντφορντ, γυαλιά ηλίου Φερέ και μύριζε άφτερ σέιβ Βερζάτσε. Άλλο κάτι δεν πρόσεξα». Μαρτυρία γυναίκας στην τηλεοπτική κάμερα ύστερα από ληστεία σούπερ μάρκετ, Αμφιθέα, Σκάι TV.
  • «Λόγω της φωτιάς που προκάλεσαν οι φλόγες εκλήθη η πυροσβεστική υπηρεσία που μετά από επίμονη προσπάθεια έσβησε την πυρκαϊά. Ζημίες δεν αναφέρθηκαν εκτός από τριάντα τόνους βαμβάκι, εξακόσια βαρέλια βερνικοχρώματος και ολοσχερώς τον δεύτερο όροφο του εργοστασίου. Αναφέρθησαν εν συνόλω έξι πυροσβέστες εκ των οποίων οι τρεις τελείως ακίνδυνοι».
  • Συνελήφθη σε καταστάσει μέθης ο Τούρκος Σασάτ Μποσκενλί φέρων Σουηδικό διαβατήριο διότι ελεγχθείς υπό τροχονόμου εδήλωσε ότι είναι Άγγλος και αν υπάρχουν αντιρρήσεις γι’ αυτό να τηλεφωνήσουν και να ξυπνήσουν τον Ελβετό πρέσβυ. Κατά την προσαγωγή του στο Αστ. Τμήμα της Νέας Σμύρνης, έβρισε τους πάντες γερμανικά.
  • Το κατάστημα θα σερβίρει καθημερινώς πρωινό στους παραθεριστές και μπρέκφαστ στους τουρίστες.
  • «Για όσους έχουν ασπρόμαυρη τηλεόραση, ο έγχρωμος παίχτης Μπατίστα του Εθνικού, είναι αυτός με το μπλε σορτσάκι».
  • Θα πρέπει να ντρέπεσαι για αυτά που λες. Ντρέψου ρε συ!
  • Έχουμε μαζί μας τον Σπύρο Γιαννάκη, 16 ετών, μαθητή του 3ου λυκείου και αθλητή του Εδεσσαϊκού. Λοιπόν Σπύρο πες μας πως σε λενε, πόσο χρονών είσαι, σε ποιο σχολείο πηγαίνεις και σε ποια ομάδα αγωνίζεσαι.
  • Εδώ στο γήπεδο Χαριλάου βρέχει. Έξω δεν ξέρω τι κάνει.
  • Παρ’ όλο που ο γέρος ήταν τυφλός, άκουσε τα πάντα!
  • Καλύτερα μια χώρα μ’ ελεύθερη ζωή, παρά σαράντα χώρες σκλαβιά και φυλακή.
  • Το εμφιαλωμένο νερό προκαλεί εμφιάλτες.
  • Της έταξε λαχνούς με πετραχείλια.
  • Ο Σταθιμάρχης δεν φέρει ευθύνην δι’ αφιξοαναχωρήσεις αμαξοστοιχιών εξπρές.