Διδακτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

Την Παρασκευή 17-02-23 εμείς, οι μαθητές της Β’ τάξης του 3ου γυμνασίου Ορεστιάδας, μαζί με τους καθηγητές μας (Καλαντζή Β., Μουρίκη Θ., Ζουπίδου Ζ. και Παυλίδου Α.) επισκεφτήκαμε, στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, το Διδυμότειχο. Στις 8:40 π.μ. αναχωρήσαμε από τη στάση του λεωφορείου, για τον προορισμό μας. Στις 9:00 π.μ. φτάσαμε στο γραφικό Διδυμότειχο και επισκεφτήκαμε το Βυζαντινό μουσείο. Ήταν πολύ όμορφο, πλούσιο σε εκθέματα και η ξενάγηση ήταν μαγευτική. Στη συνέχεια, κάναμε μια στάση σε ένα τοπικό αρτοποιείο και αργότερα ανεβήκαμε την μεγάλη ανηφόρα μέχρι το κάστρο. Εκεί, ακούσαμε κάποιες από τις πληροφορίες που είχαμε συλλέξει, εμείς οι μαθητές. Μετά την φανταστική βόλτα μας στο κάστρο, είχαμε κάποια ελεύθερη ώρα για να εξερευνήσουμε το μέρος. Τέλος, πήραμε το λεωφορείο της επιστροφής και επιστρέψαμε στο σχολείο. Κλείνοντας, ήταν μια πολύ ωραία και διασκεδαστική εκδρομή και περιμένουμε με ανυπομονησία την επόμενη.

Αρθρογράφος Αναστασία Λ.