Ταινίες μικρού μήκους για όλη την οικογένεια

4. Corto Ian

Ο Ian γεννήθηκε με εγκεφαλική παράλυση. Θέλει να κάνει φίλους, αλλά πρέπει να δουλέψει πολύ σκληρά για να τους αποκτήσει! Έχει να αντιμετωπίσει την προκατάληψη, το bullying, την αδιαφορία, τη διάκριση… Μία ταινία γροθιά στο στομάχι! Ένα δημιούργημα του Iδρύματος Fundacion Ian που στόχο έχει να καλλιεργήσει στα παιδιά την ενσυναίσθηση… Η ταινία Corto Ian (2018) έχει αποσπάσει πολλά βραβεία σε διεθνείς διαγωνισμούς και φεστιβάλ!Corto Ian

** Animation χωρίς διαλόγους

3. The present (Το δώρο)

Ένας έφηβος εθισμένος στα video games αποκτά ένα κουτάβι που θα του αλλάξει τη ζωή….. Η ταινία δημιουργήθηκε το 2014 από τους Jacob Frey και Markus Kranzler ως διπλωματική εργασία για τη σχολή τους. Από τότε έχει προβληθεί σε εκατοντάδες διεθνή φεστιβάλ αποσπώντας περισσότερα από 50 βραβεία, βοηθώντας έτσι τους δημιουργούς του να βρουν μια θέση εργασίας στην Walt Disney Animation Studios και στην Pixar Animation Studios αντίστοιχα .

**Με ελληνικούς υπότιτλους

2. Όσο μπορείς  (Αρχείο Καβάφη – Ίδρυμα Ωνάση)

Μια αλληγορική ιστορία για το ταξίδι του κάθε ανθρώπου μέσα από τα μάτια του πρωταγωνιστή αυτής της ιστορίας….. Με αφορμή το ποίημα «Όσο μπορείς» του Κ.Π. Καβάφη, ο Γρηγόρης Ρέντης (σκηνοθεσία) και η παιδοψυχίατρος/σκηνοθέτης και επικεφαλής της Εφηβικής Σκηνής της Στέγης, Σοφία Βγενοπούλου (σενάριο), γύρισαν μια ταινία μικρού μήκους, η οποία συγκινεί με το μήνυμά της. H ταινία από το 2013 έως σήμερα έχει προβληθεί σε σχολεία σε όλη τη χώρα και σε κινηματογραφικές αίθουσες.

**Στην ελληνική γλώσσα

1. Pet Shop

Ένα παιδί με κινητικά προβλήματα αγοράζει ένα σκυλάκι το οποίο σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη του pet shop ήταν «άχρηστο» και «κουτσό»…..  Το εκπληκτικό αυτό φιλμ του Μιχαήλ – Γαβριήλ Ζενέλη (2008) διαπραγματεύεται θέματα όπως ο σεβασμός στην διαφορετικότητα και η πραγματική αγάπη προς τα ζώα. Μεταξύ άλλων έχει λάβει τις παρακάτω διακρίσεις: “Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους”, “Καλύτερη ταινία μικρού μήκους στο φεστιβάλ ταινιών μικρού μήκους της Πάτρας”, “Ειδική Μνεία στο Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στη Νάουσα”, κ.α.

**Στην ελληνική γλώσσα