Καλές Πρακτικές

2. Δραστηριότητα: “Η θέση σου είναι εδώ…” – Σχολική διαρροή – 2ο Γυμνάσιο Αγ. Βαρβάρας – Σχ. Έτος: 2021-2022

Αφισα Σχολικη Διαρροή 3

Αφισα Σχολικη Διαρροή 2    Αφισα Σχολικη Διαρροή 1

Πατήστε εδώ για να δείτε την παρουσίαση της δραστηριότητας με τίτλο “Η θέση σου είναι εδώ…” και εδώ για να δείτε ολόκληρο το σχεδιασμό και την υλοποίηση των δράσεων για την αντιμετώπιση της σχολικής διαρροής  που υλοποιήθηκαν το σχολικό έτος 2021-2022 στο 2ο Γυμνάσιο της Αγ. Βαρβάρας στο οποίο φοιτούν κατά πλειοψηφία μαθητές που ανήκουν στην ευαίσθητη κοινωνική ομάδα των Ελλήνων Τσιγγάνων της Αγ. Βαρβάρας (Αξιολόγηση Σχολικής Μονάδας: Άξονας 2 – Σχολική Διαρροή). Τέλος, εδώ μπορείτε να δείτε στατιστικά δεδομένα των τελευταίων ετών σχετικά με τη σχολική διαρροή στο σχολείο μας.

Η δραστηριότητα χαρακτηρίστηκε ως “Καλή Πρακτική” από τον σύμβουλο παιδαγωγικής ευθύνης και δημοσιεύτηκε στην  ιστοσελίδα του 2ου Γυμνασίου Αγ. Βαρβάρας. Ακολουθήστε το link.

Ομάδα Δράσης: Μαρία Ποτηροπούλου ΠΕ 06, Λαμπρινή Βλαχάκη ΠΕ 03, Αλεξάνδρα Φέγγη ΠΕ 05, Τρισεύγενη Μαλιώτη ΠΕ 02, Αφροδίτη Πέτσα ΠΕ 79.01.

1. Δραστηριότητα: “Χριστουγεννιάτικο δέντρο με γεωμετρικές επιρροές…” – Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Καλλιθέας – Σχ. Έτος: 2019-2020

Η δραστηριότητα σχεδιάστηκε για τους μαθητές της Α΄ Τάξης του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Καλλιθέας (14 ετών και άνω με πολυαναπηρίες, νοητική αναπηρία και αυτισμό) με στόχο τη διαισθητική προσέγγιση προμαθηματικών, γεωμετρικών και χωροχρονικών εννοιών τις οποίες δεν έχουν κατακτήσει λόγω των αναπτυξιακών προβλημάτων που αντιμετωπίζουν.

Χριστ. Δέντρο 1    Χριστ. Δέντρο 2

Πατήστε εδώ για να δείτε την κατασκευή του κορμού του χριστουγεννιάτικου δέντρου και εδώ για να δείτε την κατασκευή των στολιδιών του.

***Η Επιστημονική Επιτροπή ενέκρινε την παρουσίαση της παραπάνω δραστηριότητας στην Διημερίδα με τίτλο “Οι Τέχνες στα Μαθηματικά” που διοργάνωσε το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και επρόκειτο να υλοποιηθεί 25-26 Ιουνίου 2020 στην Αθήνα. Η Διημερίδα αναβλήθηκε επ΄ αόριστον λόγω της πανδημίας του COVID 19.

Δημιουργός Δραστηριότητας: Λαμπρινή Βλαχάκη ΠΕ 03 Μαθηματικών.