«Όψεις του Ρατσισμού»- Εκπαιδευτικό υλικό στο πλαίσιο του προγράμματος «Δημοκρατία και Εκπαίδευση»

Ιαν 201416
«Όψεις του Ρατσισμού»
Πώς να ενημερώσουμε και να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές για τις διάφορες όψεις του ρατσισμού;

Πώς να ενεργοποιήσουμε τη συναισθηματική νοημοσύνη τους απέναντι σε ρατσιστικές συμπεριφορές;

Πώς να τους βοηθήσουμε να κατανοήσουν τα αίτια της δημιουργίας στερεότυπων, προκαταλήψεων και ρατσιστικών συμπεριφορών;Δείτε το νέο εκπαιδευτικό υλικό που δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος «Δημοκρατία και Εκπαίδευση» του ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.

Το προτεινόμενο εκπαιδευτικό υλικό περιλαμβάνει:

Φάκελο για τον εκπαιδευτικό, ο οποίος περιέχει διευκρινίσεις όρων, κείμενα προσανατολισμού, βιβλιογραφικές προτάσεις και διαδικτυακές συνδέσεις σχετικά με τον ρατσισμό.

Παιδαγωγικά Εργαστήρια, τα οποία προτείνουν σχετικές με τα θέματα αυτά δραστηριότητες, με βιωματικό και παιγνιώδη χαρακτήρα, που μπορούν εύκολα να χρησιμοποιηθούν στην τάξη.