ΝΕΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ “η τάξη” (e class)

Νέα διαδικτυακά μαθήματα ξεκινάνε από σήμερα. Νέα και αλλιώτικα!

Από σήμερα θα δουλεύουμε στην ασύγχρονη διαδικτυακή πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας, την πλατφόρμα  “η τάξη” (e class)

Θα συνεχίσουμε όμως να επικοινωνούμε και μέσω του ιστολογίου της τάξης μας.

Εδώ – στο ιστολόγιό μας – θα αναρτώ κάθε Δευτέρα τα νέα μαθήματα, τις νέες ενότητες μαθημάτων μας.

Εδώ θα βρίσκετε τους ηλεκτρονικούς συνδέσμους για τις νέες ενότητες μαθημάτων μας στην ηλεκτρονική μας τάξη στο  e class.

Σήμερα το μάθημά μας θα είναι μάθημα και για γονείς.

Είναι μάθημα που εξηγεί “πώς θα κάνουμε το μάθημα” από σήμερα και μετά.

Πώς θα μοιάζει ένα μάθημά μας στο e class:

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να περιηγηθεί ένας μαθητής, μια μαθήτρια στο e class.

Παρακάτω προτείνω έναν πολύ απλό και εύκολο, ο οποίος προσαρμόστηκε στον τρόπο με τον οποίο “έχτισα” τα μαθήματά μου, ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση των μαθητών/τριών μου σε αυτά.

Παρακαλώ πολύ, μαθητές, μαθήτριες και γονείς, διαβάστε πολύ προσεχτικά τις οδηγίες! (σε κείμενα και σε εικόνες)

ΝΕΟ ΜΑΘΗΜΑ – ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

Η νέα μας ενότητα στο e class αφορά στην “Ιστορία” και είναι συνέχεια της επανάληψης που κάναμε πριν το Πάσχα στα ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ. Όποιες δραστηριότητες έχουν ήδη γίνει ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΞΑΝΑ.

Η ενότητα με τίτλο ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΣΤΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ έχει εμπλουτιστεί με διαδικτυακά παιχνίδια και νέες δραστηριότητες οι οποίες και πρέπει να γίνουν στο πλαίσιο εξάσκησής μας στον νέο τρόπο δουλειάς μας.

Η νέα μας ενότητα βρίσκεται εδώ:

(Τσεκάρετε τη διεύθυνση και με δεξί κλικ αντιγράψτε την!)

1. Κάνοντας κλικ στην ηλεκτρονική διεύθυνση θα σας ζητηθεί να συνδεθείτε στην πλατφόρμα με το όνομα χρήστη και τον κωδικό σας στο ΠΣΔ.

2. Συνδέεστε.

3. Βρίσκεστε πια στο χαρτοφυλάκιό σας, την ηλεκτρονική σας τάξη.

Μπορείτε εδώ να δείτε όλα τα μαθήματα στα οποία έχετε εγγραφεί και αυτά στα οποία σας έγραψαν οι δάσκαλοι/ες σας.

(ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΩΝ ΕΙΚΟΝΩΝ.)

4. Η ενότητα μαθήματος είναι δομημένη με τρόπο, που σας κατευθύνει στο 100%. Δεν σας ζητάει να βρείτε μόνος/η τα έγγραφα, τις εργασίες ή τις ασκήσεις σας.

Κάνοντας απλά κλικ όπου σας ζητείται βλέπετε ότι σε νέα παράθυρα ανοίγονται οι ηλεκτρονικοί σύνδεσμοι, που παραπέμπουν στα ψηφιακά μας βιβλία, σε διαδικτυακά παιχνίδια, που έφτιαξα για σας, σε βίντεο, σε υλικό από το φωτόδεντρο κ.ά.

Επίσης υπάρχουν υπερσύνδεσμοι που σας οδηγούν κατευθείαν στις εργασίες ή τις ασκήσεις μας.

Πατώντας απλά “Υποβολή” στέλνετε τη δουλειά σας χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε e mail ή άλλο τρόπο.

ΜΕΛΕΤΗΣΤΕ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ

ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ

ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ!

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ