10 Σεπ 2010

Στον δάσκαλο

Η βασική κατευθυντήρια επιλογή της τωρινής πολιτικής του Υπουργείου Παιδείας εκφράζεται επιγραμματικά με την φράση “Πρώτα ο μαθητής”.

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται στη σελ. 4 του κειμένου του Υπουργείου με τίτλο ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ: ΠΡΩΤΑ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ, όπου αναλύεται η καινούρια αυτή αντίληψη,

Οι επιλογές, οι ρυθμίσεις, οι επενδύσεις, οι αποφάσεις μας αφορούν πρώτα από όλα την ποιότητα της εκπαίδευσης δηλαδή στο αποτέλεσμα για τον μαθητή.

Ασφαλώς, είναι σωστό οποιαδήποτε πολιτική πρωτοβουλία, ενέργεια, απόφαση να έχει ως επίκεντρο την καλύτερη δυνατή ποιότητα στην εκπαίδευση του μαθητή. Ωστόσο, όσο τεχνοκρατικά και να το δει κανείς, πρωταγωνιστής – είτε προς το καλύτερο είτε δυστυχώς, προς το χειρότερο – της εκπαιδευτικής διαδικασίας ήταν, είναι και θα παραμείνει ο δάσκαλος.

Στο ποίημά του “Στον δάσκαλο” (ηλεκτρονικά διαθέσιμο εδώ) ο Κωστής Παλαμάς αναδεικνύει αυτή την αλήθεια.

Λίγες μέρες πρoτού τα σχολεία ανοίξουν τις πύλες τους στους μαθητές, είναι καλό να θυμάται κάθε δάσκαλος ότι σμιλεύει ψυχές, χτίζει – όπως λέει το ποίημα – της κοινωνίας το παλάτι.

Doofstommen-onderwijs / Education for the deaf-and-dumb

Ετικέτες: ,