25 Ιαν 2010

Τί μπορείς να βρεις σε έναν οδηγό σπουδών;

Η πληροφόρηση για σπουδές και επαγγέλματα – που την παρούσα περίοδο ανήκει στα υπηρεσιακά μου καθήκοντα – προϋποθέτει τη μελέτη νόμων, εγκυκλίων, οδηγών σπουδών και άλλων συναφών κειμένων.

Τί ευχαρίστηση να αντλήσεις διαβάζοντας νόμους; Η αυστηρή τους δομή και γλώσσα δεν αφήνει πολλά περιθώρια στη φαντασία.

Οι εγκύκλιοι πάλι; Περιμένεις να σου επιφυλάσσουν εκπλήξεις; Είναι δυνατόν να βρεις κάτι το συνταρακτικά καινοφανές σ’ αυτές; Οχι, βεβαίως.

Σε έναν οδηγό σπουδών η καλύτερη προσδοκία σου είναι να βρεις λεπτομέρειες για τους τομείς μιας σχολής, τις ειδικεύσεις και τα προσφερόμενα μαθήματα.

Ωστόσο, έρχεται η μοναδική εκείνη στιγμή που συναντάς απροσδόκητα οάσεις μέσα στην έρημο τέτοιων ανιαρών κειμένων. Όπως ας πούμε στον οδηγό σπουδών του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (http://phedps.uoi.gr/).

Ανατρέχοντας στις σελίδες του εν λόγω οδηγού προσφέρονται στους αναγνώστες αποσπάσματα κειμένων του Μπέρτολτ Μπρεχτ “Ιστορίες του κ. Κόϋνερ: η διαλεκτική ως τρόπος ζωής”, που προβληματίζουν, προκαλούν μειδίαμα, διδάσκουν, αφυπνίζουν ή όλα αυτά μαζί.

Στέκομαι σε ένα μόνο από αυτά με τίτλο “Ο απαραίτητος υπάλληλος” που μαγνήτισε το βλέμμα και τη σκέψη μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι υπολείπονται τα άλλα αποσπάσματα.

Ο απαραίτητος υπάλληλος
Ο κ. Κ. άκουσε να παινεύουν έναν υπάλληλο που δούλευε χρόνια
σε μια υπηρεσία λέγοντας ότι είναι απαραίτητος στη θέση του,
τόσο καλός υπάλληλος είναι. Και γιατί είναι απαραίτητος; Ρώτησε
θυμωμένος ο κ. Κ. Γιατί η υπηρεσία δε θα μπορούσε να σταθεί
δίχως αυτόν, αποκρίθηκαν αυτοί που τον παίνευαν. Τότε τι σόι
καλός υπάλληλος είναι, όταν η υπηρεσία δε στέκεται δίχως αυτόν;
Είπε ο κ. Κ. Είχε όλο τον καιρό να οργανώσει την υπηρεσία του
έτσι, που να πάψει να είναι απαραίτητος. Στ’ αλήθεια με τι
ασχολείται; Θα σας το πω εγώ: κάνει εκβιασμό.
(Μπέρτολτ Μπρεχτ, Ιστορίες του κ. Κοϋνερ: η διαλεκτική ως τρόπος ζωής).

(Πηγή: Οδηγός σπουδών του τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων [κατεύθυνση Ψυχολογία] http://phedps.uoi.gr/spoudes/od_spoudon/13. Τομέας Ψυχολογίας.pdf – σελ. 184)

Πραγματικά εκπληκτικό!

Ετικέτες: , ,