”Στη χώρα του χειμώνα”

ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ: Γ. ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Γ.2 ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ
ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΟΕΝΟΤΗΤΕΣ: ii. Εναλλαγή μέρας – νύχτας και η εναλλαγή εποχών
​                                                         iii. Καιρικά φαινόμενα
Προσδοκώμενα Μαθησιακά Αποτελέσματα
Γνώσεις

  • Να αντιλαμβάνονται τη σύνδεση της θέσης και της κίνησης της Γης στο πλανητικό σύστημα με τη μέτρηση του χρόνου (ii).
  • Να διακρίνουν τα καιρικά φαινόμενα και να εντοπίζουν σημαντικά χαρακτηριστικά των μετεωρολογικών παρατηρήσεων (iii)
  • Να αντιλαμβάνονται την επίδραση των καιρικών φαινομένων στους οργανισμούς (iii)

Δεξιότητες

  • Να συνδέουν την εναλλαγή μέρας -νύχτας και εποχών με την ανθρώπινη δραστηριότητα και τις συνήθειες των ζώων (ii).
  • Να περιγράφουν και να ερμηνεύουν τις επιπτώσεις των αλλαγών των εποχών και του καιρού στη ζωή των ζωντανών οργανισμών και των μη ζωντανών στοιχείων (iii).

Στάσεις

  • ​Να βελτιώνουν την καθημερινότητά τους με τη συστηματική παρατήρηση των καιρικών φαινομένων (iii)

Εμπλεκόμενα Θεματικά Πεδία και Θεματικές Ενότητες:
Α. Παιδί και Επικοινωνία (Α.1 Γλώσσα, Α. 2 Τεχνολογίες της Επικοινωνίας και Πληροφορίας (ΤΠΕ)
Β. Παιδί, Εαυτός και Κοινωνία (Β1 Προσωπική και Κοινωνικο-συναισθηματική Ανάπτυξη)
Δ. Παιδί, Σώμα, Δημιουργία και Έκφραση (Δ1 Κινητική Αγωγή, Δ.2 Τέχνες)

Διδακτικό Σενάριο:

Δραστηριότητα 1η Εισαγωγή

Νηπιαγωγός: Καλημέρα παιδιά! Σήμερα θα ζήσουμε μια μαγική περιπέτεια στη Χώρα του Χειμώνα . Θα έχουμε έναν ξεχωριστό καλεσμένο στην τάξη μας που θα  μοιραστεί μαζί σας την μαγεία του χειμώνα. . Θα μας φέρει λίγο χιόνι και χειμερινή χαρά! Περιμένετε λίγο…
(Εισέρχεται ο Χιονάνθρωπος χαιρετίζοντας τα παιδιά.)

Δραστηριότητα 2η
Τίτλος: ‘’Η Εμφάνιση του Χιονάνθρωπου’’

Χιονάνθρωπος: Καλημέρα παιδιά! Είμαι ο Χιονάνθρωπος. Άκουσα ότι θέλετε να ζήσετε  μια περιπέτεια στη χώρα του Χειμώνα. Είστε έτοιμοι;
Παιδιά: Ναι!
Παιδί: Πώς θα πάμε εκεί;
Χιονάνθρωπος: Μαζευόμαστε όλοι και κλείνουμε τα μάτια μας. Όταν τα ξανανοίξουμε, θα είμαστε στη χώρα του χειμώνα, Εκεί σε ένα μαγικό χιονισμένο  δάσος θα ζήσετε μαζί μου μια μοναδική περιπέτεια!
(Τα παιδιά κλείνουν τα μάτια τους και όταν τα ξανανοίγουν, βρίσκονται στο μαγικό δάσος.)
Παιδί: Πώς είναι η χώρα του χειμώνα, Χιονάνθρωπε;
Χιονάνθρωπος: Είναι κρύα, σε πολλές περιοχές έχει πολύ  χιόνι, έχει λάμψη και χαμόγελα! Δείχνει εικόνες(όπου έχει αναρτήσει η νηπιαγωγός στον πίνακα αναφοράς ή σχετικό βίντεο) για το πώς μοιάζει η φύση κατά τη διάρκεια του χειμώνα και τις αλλαγές που συμβαίνουν στον καιρό.
Θα μπορούσατε και εσείς να φτιάξετε ένα τέτοιο όμορφο χειμωνιάτικο τοπίο;
(Τα παιδιά ξεκινούν να σχεδιάζουν να ζωγραφίζουν και να κόβουν  χιονάνθρωπους, χιονισμένα δέντρα χιονονιφάδες,, σπίτια, παιδάκια που φοράνε ζεστά ρούχα και άλλα χειμερινά θέματα για να φτιάξουν το δικό τους χειμωνιάτικο τοπίο. Χρησιμοποιούν υλικά όπως βαμβάκι, εφημερίδες, χαρτόνια).
Νηπιαγωγός: Τι όμορφο χειμωνιάτικο τοπίο φτιάξατε! Μπράβο σας παιδιά! Με όλα αυτά που φτιάξατε θα δημιουργήσουμε  ένα μεγάλο πίνακα ζωγραφικής  για να τον μοιραστούμε με τα άλλα παιδιά του νηπιαγωγείου, τους  γονείς και με άλλους ανθρώπους  καθώς  θα  το αναρτήσουμε στην ιστοσελίδα μας και θα έχουν την δυνατότητα να τον δουν.

1705421327704 1 orig
2ο Νηπιαγωγείο Οβρυάς-Καλλιόπη Ροδάτου

 

Ερωτήσεις αναστοχασμού:

  • Πώς σας φάνηκε η δραστηριότητα;
  •  Μάθατε κάτι καινούργιο;
  •  Τι σας έκανε εντύπωση;
  • Τι πιστεύεις ότι συμβαίνει όταν έρχεται ο χειμώνας;
  • Ποιες είναι οι αλλαγές που παρατηρείς στο περιβάλλον γύρω σου όταν έρχεται ο χειμώνας;
  • Τι χρώματα θυμίζουν το χειμώνα για σένα και γιατί;
  • Ποια είναι τα αγαπημένα σου ρούχα για τον χειμώνα;
  • Πώς νιώθεις όταν κάνει κρύο ή πέφτει χιόνι;

 Δραστηριότητα 3η
Τίτλος: ‘’Γνωρίζουμε τον χιονάνθρωπο’’ 

Χιονάνθρωπος: Τι όμορφο χειμερινό τοπίο φτιάξατε! Και τώρα, ήρθε η ώρα να γνωριστούμε καλύτερα. Είναι τόσα πολλά που θα θέλατε να μάθετε για εμένα:
Τα παιδιά ξεκινούν και κάνουν  ερωτήσεις  στον χιονάνθρωπο:
“Πώς φτιάχνεσαι;” “Ποιο χρώμα προτιμάς;”
“Έχεις φίλους χιονάνθρωπους;”
“Τι τρως;”
“Ποιο είναι το αγαπημένο σου παιχνίδι;”
“Πώς μπορώ να φτιάξω έναν χιονάνθρωπο;”
“Πού θα πας όταν λιώσεις;”
“Πού ζεις όταν δεν είσαι εδώ;”
“Θα ήθελες να ζήσεις με μας;”
“Πώς μπορώ να σε κάνω να χαμογελάσεις;”
“Πώς αισθάνεσαι όταν λιώνεις;”

Βλέπουμε την ταινία κινουμένων σχεδίων  χωρίς διαλόγους: «O Χιονάνθρωπος (The Snowman) 1982». και έπειτα τα παιδιά επενδύουν με δικούς τους διαλόγους την ταινία , δίνουν ονόματα στους ήρωες  και ένα  τίτλο στην ταινία.

Δραστηριότητα 4η
Τίτλος: ”Δημιουργία ebook”
Πατήστε επάνω στο σύνδεσμο ή στην φωτογραφία για να συνδεθείτε και να διαβάσετε το ψηφιακό βιβλίο που δημιουργήσαμε με τίτλο ”Ο φίλος μου ο Χιονάνθρωπος”:
read.bookcreator.com/sRwPzF5z0HNo7vTDJZg3qF289nu1/X4unUQZKRfGI618aTvoswg
ejvfylo 1 1
foto:“Designed by Freepik: www.freepik.com”.

Ερωτήσεις αναστοχασμού
Τι πιστεύετε ότι κάνει ο χιονάνθρωπος όταν δεν τον βλέπουμε;
Πώς νομίζετε ότι νιώθει ο χιονάνθρωπος όταν λιώνει;
Πώς πιστεύετε ότι θα ήταν να ζείτε ως χιονάνθρωπος;
Αν ο χιονάνθρωπος μπορούσε να μιλήσει, τι θα λέγε;
Τι θα θέλατε να φτιάξετε από χιόνι την επόμενη φορά που θα βρεθείτε σε ένα  χιονισμένο μέρος και γιατί;

​Χιονάνθρωπος:
 Πέρασα πολύ όμορφα μαζί σας! Σίγουρα τώρα  θα μάθατε πολύ περισσότερα για μένα.

Δραστηριότητα 5η
Τίτλος ‘’ Το χιονισμένο παιχνίδι’’

Νηπιαγωγός: Τι λέτε να παίξουμε ένα παιχνίδι με τον Χιονάνθρωπο; Θα χρειαστούμε τη βοήθειά σας! Θα χωριστούμε σε ομάδες και με εφημερίδες θα φτιάξουμε χιονομπάλες. Τα παιδιά χρησιμοποιούν λευκό χαρτί από το κάδο της ανακύκλωσης για να φτιάξουν τις χιονομπάλες, όπου και θα το επιστρέψουν μετά το τέλος του παιχνιδιού.
(Τα παιδιά και ο Χιονάνθρωπος παίζουν κυνηγητό με χαρά και γέλιο.)
Ερωτήσεις αναστοχασμού:

  • Σας άρεσε το παιχνίδι;
  • Ποιο άλλο παιχνίδι θα προτείνατε στον Χιονάνθρωπο να παίξατε και γιατί;
  • Ακολουθήσατε τους κανόνες του παιχνιδιού;

Δραστηριότητα 6η
Τίτλος:‘’Φανταστικές Ιστορίες και παιχνίδια στη χώρα των πολικών ζώων’’

Νηπιαγωγός: Σας άρεσε το χιονισμένο παιχνίδι παιδιά;
Τα θα λέγατε να ξεκουραστούμε λιγάκι, να κλείσουμε τα μάτια μας και να ταξιδέψουμε στο μακρινό  παγωμένο κόσμο των πολικών ζώων μαζί με τον  Χιονάνθρωπο και  όταν τα ξανανοίξουμε θα χορέψουμε όλοι μαζί τον ‘’Χορό των Πιγκουίνων’’ που σίγουρα θα σαν έμαθαν οι όμορφοι πιγκουίνοι.
Ως μικροί  εξερευνητές φανταστείτε και δημιουργείστε  ιστορίες  σχετικές με τον ταξίδι σας στη χώρα των πολικών ζώων (αποτυπώνοντας σε λευκό  χαρτί  τις σκέψεις -εικόνες  που έχουν τα παιδιά για το θέμα που εξερευνούν ).  Έπειτα  θα τις παρουσιάσετε στην ολομέλεια.   Όλες οι ιστορίες θα γίνουν ένα όμορφο έντυπο και ψηφιακό βιβλίο για να θυμάστε  το φανταστικό σας ταξίδι στη χώρα των πολικών ζώων παρέα με τον Χιονάνθρωπο.
Χιονάνθρωπος ή Νηπιαγωγός: Πολύ όμορφο το βιβλίο που δημιουργήσατε παιδιά και πολύ ωραίο τίτλο σκεφτήκατε να του δώσετε!
Τι θα λέγατε τώρα να παίξουμε ένα παιχνίδι διασκεδαστικό και χαρούμενο ; Θα σας λέω μια φράση και εσείς θα πρέπει να βάλετε την ανάλογη κίνηση και φαντασία όπως:
‘’Περπάτα στο χιόνι με προσοχή  και αν είσαι τυχερός μπορείς να βρεις τη φωλιά μια λευκής αρκούδας’’
“Τρέξε σαν χειμερινή αλεπού’’
‘’Περπάτα όπως ο πιγκουίνος’’
‘’Κυλίσου όπως η πολική  φώκια στον πάγο’’
‘’Επέλεξε έναν φίλο /η σου και χρησιμοποιήστε  διάφορες κινήσεις του σώματος σας καθώς και ήχους  για να επικοινωνήσετε μεταξύ σας όπως κάνουν και οι πολικές φώκιες.
‘’Γίνετε πιγκουίνοι και προστατέψτε τα αυγά σας’’ .
Τα παιδιά δημιουργούν ομάδες πιγκουίνων που  φροντίζουν τα αυγά τους. Οι κινήσεις συνήθως περιλαμβάνουν τον σχηματισμό ενός  κύκλου  όπου μέσα σε αυτόν υπάρχουν τα  αυγά τους και  με τα πόδια τους προσπαθούν να τα προστατεύσουν από το κρύο.

Ερωτήσεις αναστοχασμού:
Τι σας έκανε εντύπωση;
Τι σας άρεσε από το φανταστικό ταξίδι σας στη χώρα των πολικών ζώων;
Πως οι αλλαγές  που συμβαίνουν στο περιβάλλον επηρεάζουν  την χώρα  και την επιβίωση των αγαπημένων  μας πολικών ζώων;(π.χ λιώσιμο των πάγων)
Τι σας άρεσε από το παιχνίδι που παίξατε για τα  πολικά ζώα;

 

Δραστηριότητα: 7η
Τίτλος: ‘’ Χορός με το Χιονάνθρωπο’’

Νηπιαγωγός: Πριν αποχαιρετήσουμε τον Χιονάνθρωπο τι θα λέγατε  να οργανώσουμε ένα χορό. Θα χορέψετε με τα χειμερινά ρούχα σας,  χρησιμοποιώντας  τη μουσική που αναφέρεται στον χειμώνα από τις  τέσσερις εποχές του Αντόνιο Βιβάλντι.

Ερωτήσεις αναστοχασμού

  • Ποιο μουσική χορέψαμε; Σας άρεσε;
  • Ποιες κινήσεις σας θύμισαν κάτι από τη φύση ή το περιβάλλον του χειμώνα;
  • Πώς νιώθατε όταν χορεύατε σε μια μουσική για το χειμώνα;

Νηπιαγωγός: Και έτσι, παιδιά, τελειώνει το μαγικό μας χειμερινό ταξίδι στη χώρα του χειμώνα. Τι λέτε; Ήταν διασκεδαστικό;
Παιδιά: Ναι, πολύ!
Νηπιαγωγός: Τι ωραία! Ευχαριστούμε πολύ, Χιονάνθρωπε για την μοναδική περιπέτεια που μας πρόσφερες !
(Ο Χιονάνθρωπος χαιρετίζει και αποχωρεί, ενώ τα παιδιά το αποχαιρετούν με χαρούμενα πρόσωπα.)

Δραστηριότητα 8η
Κουίζ αξιολόγησης
Νηπιαγωγός: Και τώρα παιδιά θα ετοιμαστείτε να δοκιμάσετε τις γνώσεις σας για τον χειμώνα σε ένα διασκεδαστικό κουίζ! Είναι η εποχή που η φύση μας προσφέρει όμορφες εικόνες και μοναδικές στιγμές. Ας δούμε πόσες από τις παραπάνω ερωτήσεις μπορείτε να απαντήσετε σωστά!
Σημείωση:​Οι σωστές απαντήσεις επισημαίνονται με χρώμα. Για να πάτε στην επόμενη ερώτηση του κουίζ πρέπει να απαντήσετε σωστά .
​Καλή τύχη!

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς
Αντίθεση