“Θρησκευτικά…εν δράσει” ο διαγωνισμός μας για το σχ. έτος 2016-2017!!!!!!!

Ιαν 201731

κυπΤο ξεκινήσαμε την περσινή σχολική χρονιά με αρκετό ενθουσιασμό και επειδή το ζητάτε και φέτος, ναι είναι γεγονός :Ξεκινάει ο διαγωνισμός μας, στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών, με θέμα: “Η Γυναίκα στο χριστιανισμό”.Στο διαγωνισμό μας μπορούν να πάρουν μέρος όλοι οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Καλλιθέας με ένα έργο τους.Για την Α΄Γυμνασίου το θέμα είναι : ” Η Γυναίκα στην Παλαιά Διαθήκη”(Από την Εύα ως τη Σάρα, τη Δεββώρα,τη Ρεβέκα κλπ).Για τη Β΄Γυμνασίου το θέμα είναι : “Η Γυναίκα στην Καινή Διαθήκη” (Από την κορυφαία των γυναικών,την Παναγία ως την Ελισάβετ ,τη Μαρία Μαγδαληνή,τη Σαμαρείτισα κλπ).Τέλος για τη Γ΄Γυμνασίου το θέμα είναι ” Η Γυναίκα στην ιστορία της Εκκλησίας μας”( Αγίες, μάρτυρες,αυτοκράτειρες,ισαπόστολοι κλπ).

Μπορείτε να συμμετέχετε με κείμενα πεζά,ποιήματα,έργα ζωγραφικής,κολλάζ κλπ.Όλα τα έργα σας θα ανεβαίνουν στο blog :Θρησκευτικά… εν δράσει.Η προθεσμία για τις συμμετοχές σας είναι μέχρι τις 7 Απριλίου 2017.Θα δοθούν 3 βραβεία (ένα σε κάθε τάξη).Περιμένω τις συμμετοχές σας!!!!

1) Η πρώτη συμμετοχή είναι της Κων/νας Ν. από το Α2.Ένα γλυπτό με θέμα τη Ρεββέκα την όμορφη σύζυγο του Ισαάκ:

διαγωνισμος 001διαγωνισμος 002

2)Το ποίημα της μαθήτριας του Β1 Ανατολής Κρ.με τίτλο :”Το θαύμα”

WP_20170327_20_33_19_Pro

3)Το ποίημα της μαθήτριας του Γ2 Μαρκέλλας Π. για την υμνογράφο και Αγία Κασσιανή.

WP_20170330_19_32_48_Pro