Ανακοινώσεις

Μουσική εκδήλωση                                                                                                                                                                                                                                                  Αγαπητοί γονείς και μαθητές μην ξεχάσετε σήμερα Τετάρτη  2 Απριλίου, στις 7 το απόγευμα, τη μουσική εκδήλωση του σχολείου μας, στο Δημοτικό θέατρο Καλλιθέας.Να είμαστε όλοι εκεί για να στηρίξουμε την προσπάθεια  των παιδιών και να ακούσουμε ωραία μουσική!!!

“Ανακοινώσεις”

1. 4 Φεβρουαρίου, 2014 στις 17:03      Απάντηση Πουλιάνου Κασσιανή Έγραψε:

Την Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου το σχολείο μας θα παρακολουθήσει στο Δημοτικό θέατρο τον Πλούτο του Αριστοφάνη.Διαβάστε δυο λόγια για το έργο:
    Ο Πλούτος είναι η τελευταία σωζόμενη κωμωδία του Αριστοφάνη. Γράφτηκε το 388 π.Χ., σηματοδοτώντας το πέρασμα από την Αρχαία στη Νεότερη Αττική Κωμωδία. Στην κωμωδία αυτή ο Αριστοφάνης διακωμωδεί τη κακή διανομή του Πλούτου, που, επειδή είναι τυφλός, πηγαίνει στους κακούς. Αλλά ένας χρηστός πολίτης, ο Χρεμύλος, μαζί με τον τετραπέρατο δούλο του Καρίωνα, περιθάλπουν τον τυφλό, τιμωρημένο από το Δία, θεό Πλούτο, που μικρός τυφλώθηκε για να αποφεύγει τους δίκαιους, τους σοφούς και τους έντιμους. Ο Θεός Πλούτος λοιπόν ξαναβρίσκει το φως του, μετά την γιατρειά που του προσφέρουν ο Χρέμυλος με τον δούλο του. Εκείνος δίνει τα πλούτη του στους αγαθούς και τους κακούς τους κάνει φτωχούς. Στην κωμωδία αυτή ο ποιητής δε διακωμωδεί ορισμένα πρόσωπα, αλλά και καταστάσεις και άτομα, όπως στις “Εκκλησιάζουσες”. Γι’ αυτό με τις δύο αυτές κωμωδίες ο Αριστοφάνης περνά από την αρχαία στη μέση κωμωδία.
    Έτσι, με την ανατροπή της καθεστηκυίας τάξης πραγμάτων, στήνεται ένα γαϊτανάκι, το οποίο αποτυπώνει στη σκηνή ένα μωσαϊκό της κοινωνίας της εποχής του Αριστοφάνη, που στη δίψα της για πλούτο μοιάζει τόσο με τη δική μας. Η βασική αντίθεση, στην οποία στηρίζεται το έργο, προβάλλεται από τον αγώνα λόγου ανάμεσα στον Χρεμύλο και την Πενία, με την τελευταία να ενσαρκώνει την ανάγκη που οδηγεί τον άνθρωπο στην καθημερινή δουλειά για την επιβίωση σαρκάζοντας τη φτώχεια των ημερών του Αριστοφάνη.

2. 6 Φεβρουαρίου, 2014 στις 18:22      Απάντηση Πουλιάνου Κασσιανή Έγραψε:

Η επόμενη παράσταση που θα παρακολουθήσουμε με το σχολείο έχει άμεση σχέση με τη θεολογία και την αιώνια παλη ανάμεσα στο καλό και στο κακό…Είναι ο ΦΑΟΥΣΤ του Γκαιτε .Δυο λόγια για την υπόθεση: “Η σύγκρουση ανάμεσα στο Θεό και το Διάβολο, στο Καλό και στο Κακό, είναι μια πανάρχαια υπόθεση. Ο «Φάουστ», το κλασικό αριστούργημα του μεγάλου γερμανού συγγραφέα Γιόχαν φον Γκέτε, αναφέρεται σ΄ αυτό ακριβώς το θέμα.
    Ο σατανικός Μεφιστοφελής βάζει στοίχημα με το Θεό ότι θα καταφέρει να κερδίσει την ψυχή του σεβάσμιου Δρ Φάουστ. Ο Μεφιστοφελής κατεβαίνει στη Γη, παίρνει αρχικά τη μορφή ενός σκύλου και εμφανίζεται μπροστά στο Φάουστ. Με πολλά μαγικά τεχνάσματα ο Μεφιστοφελής πείθει τον Φάουστ ότι μπορεί να του δώσει ξανά τα νιάτα και την ομορφιά του, με αντάλλαγμα να του πουλήσει την ψυχή του. Ο Φάουστ συναντά την όμορφη Μαργαρίτα και προσπαθεί να την κατακτήσει… “

3. 6 Φεβρουαρίου, 2014 στις 19:07      Απάντηση ΜΑΡΙΑ ΣΤΑΜΑΤΟΓΛΟΥ Έγραψε:

Τι να σχολιάσω εγώ η μικρή ταπεινή φιλόλογος; Μ’ έχετε αφήσει άφωνη. Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σας να μας ενημερώνετε για θέματα της σχολικής μας καθημερινότητας. Ελπίζω και τα παιδιά μας να αξιοποιήσουν τη βοήθειά σας. Εμένα πάντως μου φάνηκε πολύ χρήσιμη η ενημέρωση. Σας ευχαριστώ!

4. 6 Φεβρουαρίου, 2014 στις 19:33      Απάντηση Πουλιάνου Κασσιανή Έγραψε:

Είπαμε εσύ η “ταπεινή φιλόλογος” μπορείς να είσαι περήφανη για τη μαθήτριά σου…γιατί χωρίς τη δική σου βοήθεια και συμπαράσταση τίποτα δεν θα γινόταν!

5. 16 Φεβρουαρίου, 2014 στις 10:29      Απάντηση ΤΖΕΝΓΚΟ ΝΕΪΘΑΝ Έγραψε:

Κύρια για την Δευτέρα δεν κατάλαβα τη πρέπει να κάνουμε?

6. 16 Φεβρουαρίου, 2014 στις 16:41      Απάντηση Πουλιάνου Κασσιανή Έγραψε:

Λοιπόν Θάνο άκου: αφού δεις το βίντεο, στο υλικό ανά τάξη, για τον προφήτη Ηλία, θα γράψεις στο τετράδιό σου, τι ήταν αυτό που σε εντυπωσίασε στη ζωή του.Ελπίζω να τα καταφέρεις!

7. 21 Φεβρουαρίου, 2014 στις 14:59      Απάντηση ΧΕΛΜΗ ΙΩΑΝΝΑ Έγραψε:

ΚΥΡΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ? ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ..
    ΑΜΑ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ….

8. 21 Φεβρουαρίου, 2014 στις 15:52      Απάντηση Πουλιάνου Κασσιανή Έγραψε:

Ιωάννα μου,έχω βάλει καινούργια στο.. υλικό ανά τάξη.Προσπαθώ σε κάθε καινούργιο μάθημα που μπαίνουμε να σας έχω και κάτι.Χαίρομαι που παρακολουθείς και ζητώ την επιείκεια σας… ψάχνω συνέχεια για να βελτιώνω την εικόνα του blog όσο γίνεται. Κάθε παρατήρησή σας είναι δεκτή!!

9. 25 Φεβρουαρίου, 2014 στις 19:14      Απάντηση ΧΕΛΜΗ ΙΩΑΝΝΑ Έγραψε:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΥΡΙΑ ……ΤΩΡΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ

10. 13 Μαρτίου, 2014 στις 18:09      Απάντηση Πουλιάνου Κασσιανή Έγραψε:

Παρασκευή 14/3 βαθμοί 2ου τριμήνου!!!Σας εύχομαι τα καλύτερα μικρά μου πειραχτήρια.Και όσοι δεν τα πήγατε τόσο καλά μην μου απογοητεύεστε υπάρχει και το τρίτο τρίμηνο.Μην ξεχάσετε να υπενθυμίσετε στους γονείς σας το αυριανό μας ραντεβού στις 12και35.Ο Θεός μαζί σας!

11. 15 Μαρτίου, 2014 στις 11:20      Απάντηση ΕΛΕΥΘΕΡΙΤΣΑ! Έγραψε:

Ευχαριστούμε!

12. 19 Μαρτίου, 2014 στις 18:13      Απάντηση Πουλιάνου Κασσιανή Έγραψε:

Ακούσατε ακούσατε,αύριο έχουμε εκδρομή, δηλαδή δεν έχουμε μάθημα!!!Ετοιμαστείτε για παιχνίδι, κουβεντούλα ,βόλτες δίπλα στη θάλασσα χαλαρά…Ο Άγιος Κοσμάς μας περιμένει.Καλά να περάσουμε!

13. 9 Νοεμβρίου, 2016 στις 19:37      Απάντηση ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΗΛΙΑΔΗΣ Έγραψε:

ΚΥΡΙΑ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΙΥ ΜΑΡΙΟΥ ΜΑ ΒΑΛΑΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ΤΟ ΚΕΦΑΛΕΟ 9 ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΩ