Παγκόσμιος Εθελοντικός Καθαρισμός Ακτών

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Πεταλούδων Ρόδου συμμετέχει ως συντονιστής εθελοντικών δράσεων καθαρισμού ακτών στη Ρόδο από την HELMEPA.

Το ΚΠΕ Πεταλούδων Ρόδου με την βοήθεια ηλεκτρονικών μέσων και προγραμμάτων (Tablet – Marine LitterWatch) καταγράφει σκουπίδια,  αποτσίγαρα, καλαμάκια, πλαστικά μπουκάλια, κ.α., μαζί με τους μαθητές και συνοδούς εκπαιδευτικούς και σε συνεργασία με το δήμο Ρόδου θα παρέχει τα υλικά πρώτης ανάγκης (γάντια μιας χρήσης και σακούλες απορριμμάτων).

*Προηγείται ενημέρωση από τα μέλη της Παιδαγωγικής Ομάδας του ΚΠΕ Πεταλούδων για την σημασία της δράσης και την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση μαθητών και συνοδών εκπαιδευτικών. Ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες καθαρισμού ακτών και δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή σε θέματα υγιεινής και ασφάλειας.

Επισυνάπτονται:

Οι αιτήσεις των σχολικών μονάδων μπορούν να αποσταλούν στα στοιχεία επικοινωνίας του ΚΠΕ Πεταλούδων:

Email: kpepetal@sch.gr

Fax: 2241041255