Εισαγωγικό σεμινάριο 3 Νοεμβρίου 2017 “Η καινοτομία στα εκπαιδευτικά προγράμματα και τις εκπαιδευτικές δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης”

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Πεταλούδων Ρόδου, στο πλαίσιο της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» υλοποιείται μέσω του  Επιχειρησιακού Προγράμματος  «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ»  με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οργανώνει σε συνεργασία με τις Υπεύθυνες Σχολικών Δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, Σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, με θέμα:

«Η καινοτομία στα εκπαιδευτικά προγράμματα και τις εκπαιδευτικές δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης»

Σκοπός του Σεμιναρίου είναι η ενημέρωση και παιδαγωγική στήριξη των εκπαιδευτικών που αναλαμβάνουν Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και συμμετέχουν σε εκπαιδευτικές δράσεις περιβαλλοντικής εκπαίδευσης. Στόχος είναι να γνωρίσουν τα προγράμματα του ΚΠΕ, το θεσμικό πλαίσιο υλοποίησης Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, καθώς και παιδαγωγικές μεθόδους και τεχνικές που μπορούν να αξιοποιήσουν στο σχολείο τους, να τις δοκιμάσουν οι ίδιοι στην πράξη και να “καινοτομήσουν». Έτσι θα εμπλουτίσουν τον τρόπο διδασκαλίας τους, θα μπορούν να έχουν εναλλακτικές προσεγγίσεις που θα βοηθούν τη συμμετοχή και ευαισθητοποίηση των μαθητών που συμμετέχουν στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση.

Το Σεμινάριο θα υλοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Πεταλούδων στο Θεολόγο Ρόδου την Παρασκευή  3 Νοεμβρίου 2017 (6.00 μμ – 9 μμ).

afisa