Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος 2021

Θέμα: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε εξ αποστάσεως δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 2021

Σχετ: Αριθμ. πρωτ. 59267/2021 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ)

Σας ενημερώνουμε ότι το ΚΠΕ Πεταλούδων Ρόδου προτίθεται να υλοποιήσει εξ αποστάσεως δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στο πλαίσιο εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Περιβάλλοντος 2021 με θέμα «Επανασχεδιασμός, αναδημιουργία, αποκατάσταση» για όσες/ους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης Δωδεκανήσου θα ήθελαν να συμμετάσχουν με τις ομάδες τους ή με τις τάξεις τους με τίτλο:

Το Οικολογικό Αποτύπωμα της Διατροφής

Η διάρκεια της διαδικτυακής δράσης θα είναι μια (1) διδακτική ώρα, σε συνεννόηση με την σχολική μονάδα. Η δράση απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες δημοτικού (Δ΄, Ε΄, Στ΄) και γυμνασίου-λυκείου μετά από σχετική συνεννόηση και με αξιοποίηση της ηλεκτρονικής πλατφόρμας σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (Webex) σε σχετικό δωμάτιο συνδιασκέψεων του ΚΠΕ Πεταλούδων. Προϋπόθεση είναι η σύνδεση στο διαδίκτυο με Η/Υ και η χρήση βιντεοπροβολέα ή εργαστηρίου Η/Υ από την σχολική μονάδα.

Οι αιτήσεις των σχολικών μονάδων θα γίνονται με ηλεκτρονικά στο kpepetal@sch.gr.

Φόρμα αίτησης επισυνάπτεται στο παρόν ενημερωτικό έντυπο.

Με τιμή,

Χαράλαμπος Συργιάννης