Ανακύκλωση Παιχνιδιών από το ΚΠΕ-ΚΕΑ Πεταλούδων Ρόδου

Σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο της συνεχούς προσπάθειας μας για την ενημέρωση/ευαισθητοποίηση των μαθητών και των πολιτών σε θέματα ανακύκλωσης, έχει σχεδιαστεί η δράση «Ανακύκλωση παιχνιδιών από το ΚΠΕ-ΚΕΑ Πεταλούδων» για το σχολικό έτος 2018-2019.

Η Δράση Ανακύκλωσης Παιχνιδιών από το ΚΠΕ-ΚΕΑ Πεταλούδων Ρόδου πραγματοποιείται το σχολικό έτος 2018-2019.

Μαζεύουμε τα παλιά μας παιχνίδια, τα διορθώνουμε, τα καθαρίζουμε, τα χαρίζουμε και δίνουμε χαρά σε παιδιά που φιλοξενούνται σε ιδρύματα.

Μεταχειρισμένα ή καινούργια παιχνίδια:

• παιχνίδια που παράγουν ήχους(τύπου πιανάκια), κούκλες(όχι λούτρινα), αυτοκινητάκια, αεροπλανάκια, πλαστικά ζωάκια, μπάλες, κορύνες, χουλα-χουπ, lego(όχι μικρά κομμάτια), σβούρες(όχι μικρές), ξύλινα παζλ, ξύλινα παιχνίδια, μασητικά, κουδουνίστρες.

Στην περίπτωση που τα παιχνίδια είναι μεταχειρισμένα, πρέπει να είναι καθαρά και φροντισμένα.

Άλλα είδη:

• Σεντόνια μονά με λάστιχο(να μην είναι λευκού χρώματος)
  • Μαξιλαροθήκες με διαστάσεις 50Χ70(να μην είναι λευκού χρώματος)
  • Αντρικά αθλητικά παπούτσια Νο40
  • Πλαστικά μπιμπερό της chicco με θηλή σιλικόνης ηλικίας 2m+, 4m+
  • Πετσέτες Μπάνιου
  • Διάφορα πιαστράκια για τα μαλλιά

Μια πρωτοβουλία του ΚΠΕ-ΚΕΑ Πεταλούδων σε συνεννόηση με την κα. Μαργαρίτα Σαρικά κοινωνική λειτουργό του Παραρτήματος ΑΜΕΑ Ανηλίκων (τέως Θ.Χ.Π.Π. «Άγιος Ανδρέας»).

Θεωρούμε πως η ενημέρωση/ευαισθητοποίηση για την ανακύκλωση συμβάλλει σημαντικά στην προστασία και αναβάθμιση του περιβάλλοντος και σας καλούμε να συμμετέχετε ενεργά στην ανωτέρω Δράση Ανακύκλωσης.

Στοιχεία επικοινωνίας:

Τηλέφωνο: 22410-41255    Fax: 22410-41255