Επίσκεψη σχολείων στο ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων στο πλαίσιο Ευρωπαϊκού Προγράμματος erasmus+

Την Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου 2020, 30 καθηγητές και μαθητές από δύο σχολεία της Ευρώπης (Λετονία και Πολωνία) και από το 2ο Ε.ΠΑΛ. Καρδίτσας, πραγματοποίησαν επίσκεψη στο ΚΠΕ Περτουλίου-Τρικκαίων όπου τους έγινε ενημέρωση τόσο για τα προγράμματα του ΚΠΕ όσο και για τα ευρωπαϊκά πρόγραμμα Erasmus+ τα οποία υλοποιεί το ΚΠΕ.  Πρόκειται για δύο προγράμματα Erasmus+ στο πλαίσιο της Βασική Δράσης ΚΑ201 (Στρατηγικές Συμπράξεις που υποστηρίζουν την καινοτομία στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης) με τίτλους: α) “our – solartown” “Pupils learn why and how to implement solar thermal energy”με κωδικό «2018‐1‐AT01‐KA201‐039309», β) “e-co-foot – Ecological Footprint Training” με κωδικό 2017-1-AT01-KA201-035037 και ένα Erasmus+ στο πλαίσιο της βασικής δράσης ΚΑ1 / Βασική Δράση 1: Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων στον τομέα της Εκπαίδευσης Ενηλίκων με τίτλο «Περιβαλλοντική εκπαίδευση για ενήλικες μαθητές μέσω της ηλεκτρονικής μάθησης και της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης» και κωδικό 2018-1-EL01-KA104-047514 (e-learning). Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε Workshop των μαθητών σχετικά με το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ που υλοποιούν (ΒΑΣΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΚΑ229 Στρατηγικές Συμπράξεις μεταξύ σχολείων) με τίτλο “Tolerance-a key to European integration”.