Eu Code Week 2018

Με τη στήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

Η Ευρωπαϊκή Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού ξεκίνησε το 2013 από τους νεαρούς συμβούλους για το ψηφιακό θεματολόγιο για την Ευρώπη. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στηρίζει την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, ως τμήμα της στρατηγικής της για μια ψηφιακή ενιαία αγορά. Στο σχέδιο δράσης για την ψηφιακή εκπαίδευση η Επιτροπή ενθαρρύνει ιδιαιτέρως τα σχολεία να συμμετάσχουν στην πρωτοβουλία. Ο στόχος είναι η πρωτοβουλία να φτάσει στο 50% όλων των σχολείων στην Ευρώπη έως το 2020.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα ξεκίνησε και η συμμαχία μας αυξάνεται:  16 σχολεία, 24 δάσκαλοι και πάνω από 400 μαθητές!!!

Ένας “κώδικας” στο σχολείο μας!

Η εβδομάδα ξεκίνησε συζητώντας με τα παιδιά την έννοια της “εντολής”- τόξου, όταν θέλουμε να κινηθούμε σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Κατόπιν, παίξαμε με τα σώματά μας στο επιδαπέδιο πλέγμα και φτιάξαμε τις δικές μας εντολές -τόξα . Το μήλο έπρεπε να αποφύγει τα σκουληκάκια που ήδη έτρωγαν τ’ άλλα μήλα και να φτάσει στη φρουτιέρα!Περάσαμε στο επιτραπέζιο πλέγμα, όπου τα παιδιά ασχολήθηκαν με τα χρώματα, άλλα και τη μίξη τους!

Το πινέλο έπρεπε να οδηγηθεί στα χρώματα, η ανάμειξη των οποίων φτιάχνει ένα τρίτο χρώμα.

Δε θα μπορούσε ο κώδικας με τα χρώματα να μη μεταφερθεί , με μία πιο σύνθετη μορφή, στις επιδαπέδιες διαδρομές!

Τα παιδιά δούλεψαν με τον κώδικα σε φύλλα εργασίας, τα ίδια πρότειναν το θέμα της δραστηριότητας.

Επιλέγοντας αγαπημένα αντικείμενα από την τάξη τα παιδιά δημιούργησαν τη δική τους ιστορία!

Η ιστορία κωδικοποιείται και μεταφέρεται στο επιδαπέδιο πλέγμα!

Το παιχνίδι με τον κώδικα άρχισε……και θα συνεχιστεί για …..πολλές ακόμα εβδομάδες!!!!

Πιστοποιητικό συμμετοχής.