Τι σημαίνει ΤΠΕ για το Δημοτικό;

Νοέ 201826

Τί σημαίνει ΤΠΕ;

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μαθαίνουμε να γράφουμε για να μπορούμε να γράψουμε μια παραγγελία ή ένα ποίημα, όχι όμως απαραίτητα για να γίνουμε συγγραφείς ή ποιητές. Για τον ίδιο λόγο, πρέπει να διδασκόμαστε προγραμματισμό, όχι απαραίτητα για να γίνουμε επαγγελματίες προγραμματιστές, αλλά για να αποκτήσουμε μια καθοριστική δεξιότητα για τον επαγγελματία και πολίτη του 21ου αιώνα. Μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία must see για κάθε εκπαιδευτικό πληροφορικής.

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

Η επιστημονική γνώση και τα εργαλεία που έχει αναπτύξει ο άνθρωπος για να ικανοποιεί τις ανάγκες του, να εκφράζεται και να διαμορφώνει το περιβάλλον του, να δημιουργεί προϊόντα.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ

Το αποτέλεσμα της επεξεργασίας των δεδομένων που συλλέγει ο άνθρωπος από το περιβάλλον του με τη βοήθεια των αισθήσεων.

Η ανταλλαγή μηνυμάτων μεταξύ τουλάχιστον 2 ατόμων ή μηχανών.

Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ

είναι η επιστημονική γνώση και τα εργαλεία που έχει αναπτύξει ο άνθρωπος για να επεξεργάζεται τα δεδομένα που συλλέγει ο ίδιος ή μέσω άλλων συσκευών, (κάμερες, αισθητήρες κοκ).

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ)

είναι η επιστημονική γνώση και τα εργαλεία που έχει αναπτύξει ο άνθρωπος για να μπορούν να επικοινωνούν οι άνθρωποι και οι μηχανές από απόσταση (όταν δεν είναι εφικτή η φυσική επικοινωνία).

από κάτω από: ΤΠΕ| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι σημαίνει ΤΠΕ για το Δημοτικό;

Τα σχόλια είναι κλειστά.