Ζωγραφιές για το παραμύθι «Η Πουπού και η Καρλότα»

Ομαδική εργασία των μαθητών του Γ 1 στις ημέρες του κορονοϊού (4/20)

Οι ήρωες της ανακύκλωσης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ1 τμήματος του σχολείου μας, ευαισθητοποιημένοι με την ανακύκλωση όχι μόνο του χαρτιού αλλά και των άλλων υλικών, όπως : γυαλί, πλαστικό και αλουμίνιο, έγραψαν ένα παραμύθι και φιλοτέχνησαν αφίσες για να διαδώσουν την ιδέα της σε όσους περισσότερους συμμαθητές τους μπορούσαν.

Πάτησε πάνω στον μπλε σύνδεσμο ( κάνε κλικ ) και απόλαυσε την ιστορία μας .      Καλή ανάγνωση!

Οι ήρωες της ανακύκλωσης

Αν θέλεις, μπορείς να το δεις και στο Vimeo. Πάτησε πάνω στον σύνδεσμο που ακολουθεί:

ΚΟΜΙΚΣ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2  τμήματος  δημιούργησαν με πολλή φαντασία και όρεξη τα δικά τους κόμικς στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας.

Το μπλε διαμάντι

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2 τμήματος του σχολείου μας έγιναν συγγραφείς και έγραψαν το παραμύθι “Το μπλε διαμάντι”.

Καλή ανάγνωση!

Πάμε βόλτα κύριε Κ.Ο.Κ. ( Β1)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β1 στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης και της ευρωπαϊκής καμπάνιας “Μπάκι, το Κυκλοφοριακό Φιδάκι”  ασχολήθηκαν με το θέμα της Κυκλοφοριακής Αγωγής.

Το βίντεο που ακολουθεί είναι αφιερωμένο σε σας παιδιά με πολλή πολλή αγάπη!

Καλό καλοκαίρι!

Μπάκι, το Κυκλοφοριακό Φιδάκι

Τέσσερα τμήματα  του σχολείου μας ( Β1 , Δ1, Ε2, ΣΤ1 )  έλαβαν μέρος στη δεκαπενθήμερη ευρωπαϊκή καμπάνια   “Μπάκι , το Κυκλοφοριακό φιδάκι” με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την προώθηση αειφόρων τρόπων μετακίνησης από και προς το σχολείο.

Ο στόχος του σχολείου μας επιτεύχθηκε, χάρη στη μεγάλη  συμμετοχή των γονέων και των μαθητών των τμημάτων.

Παράλληλα οι μαθητές συμμετείχαν σε δραστηριότητα σηματοδότησης των χώρων του σχολείου μας, αποσκοπώντας στη σωστή μετακίνησής όλων μας σε αυτούς.

Σας ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε να συνεχιστεί η προσπάθειά μας  και μετά το πέρας του προγράμματος.

Η περιπέτεια της αρκουδίτσας και του νάνου

Οι μαθητές της Β΄ τάξης  έγιναν συγγραφείς. Χρησιμοποιώντας όσες λέξεις ήθελαν από την παρακάτω λίστα,  έγραψαν μια ιστορία με τίτλο”Η περιπέτεια της αρκουδίτσας και του νάνου” .

Λέξεις: άμαξα, βαρέλι, βιολί, νησί, πειρατής, ήλιος, διαμάντι, πυξίδα, παπαγάλος, νάνος.

Αρκουδίτσα και νάνος

Πάτησε στον σύνδεσμο και

απόλαυσε την ιστορία!                    Η περιπέτεια της αρκουδίτσας και του νάνου

Παζλ με Μεταφορικά Μέσα

Διασκεδάζουμε συνθέτοντας παζλ με  Μεταφορικά Μέσα, ακούγοντας μουσική,  στο εργαστήρι Η/Υ ή στο διαδραστικό πίνακα. Εύκολο επίπεδο : Ποδήλατα ( 8 κομμάτια ),  Δύσκολο επίπεδο : Τριήρης (20 κομμάτια ).

Ποδήλατα 1                        Τριήρης 1

Μεταφορικά Μέσα

Στα πλαίσια του προγράμματος της Ευέλικτης ζώνης ” Κυκλοφοριακή Αγωγή”οι μαθητές της Β΄και Δ΄τάξης κατασκεύασαν δύο εννοιολογικούς χάρτες με το εκπαιδευτικό λογισμικό Inspiration:” Κατηγορίες Μεταφορικών  Μέσων” και “Μεταφορικά Μέσα (παλιά-σύγχρονα)”

Μεταφορικά Μέσα ( σύγχρονα - παλιά )                                        Κατηγορίες Μεταφορικών Μέσων