Σκιάθος

‘Αρθρο;  Η Σκιάθος είναι το πιο κοντινό στη στεριά από τα νησιά των Σποράδων. Απέχει 41 ναυτ. μίλια από την πρωτεύουσα του νόμου Μαγνησίας, το Βόλο και μόλις 2,4 μίλια από τις ακτές του νοτίου Πηλίου, έχει ανατολικά τη Σκόπελο σε απόσταση περίπου 6 ναυτικών μιλίων,προς νότο την Εύβοια από την οποία απέχει 16 ν.μ και προς βορά βρίσκεται ο Θερμαϊκός κόλπος και απέχει 95 ν.μ. από τηΘεσσαλονίκη[1]. Η έκταση του νησιού είναι 48 τ.χλμ.

Ο αγαπημένος μου τραγουδίστης

Ο αγαπημένος μου τραγουδίστης ειναι ο Michael Jackson Ο Μάικλ Τζόζεφ Τζάκσον (Michael Joseph Jackson, 29 Αυγούστου 195825 Ιουνίου 2009) ήταν Αμερικανός μουσικός, τραγουδιστής, χορευτής, χορογράφος, συνθέτης και παραγωγός. Θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες στην ιστορία της μουσικής και του θεάματος. Είναι ευρέως γνωστός ως «Βασιλιάς της Μουσικής» και «Βασιλιάς της Ποπ». Υπολογίζεται ότι συνολικά οι πωλήσεις των δίσκων του ξεπερνούν τα 400 εκατομμύρια.[8] Τιμήθηκε με Βραβείο Γκράμι για το σύνολο της προσφοράς του.

Αγαπημένα Τραγούδια

• Beat it
  • The Dont Care About Us
  • Smooth Criminal

Το 2ο ΕΠΑΛ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ιστορία

Το 2ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας ιδρύθηκε με την υπ.απ. Δ4/419/24-8-2001 ( ΦΕΚ 1131 τ. Β΄/ 30-8-2001) ως 3ο ΤΕΕ Καρδίτσας. Με την υπ.απ. 81646/Δ4/10-08-06 ( ΦΕΚ 1444 τ. Β΄/2006) το 3ο ΤΕΕ Καρδίτσας  μετατράπηκε σε 3ο ΕΠΑΛ Καρδίτσας.  Οι τομείς και οι ειδικότητες του νέου σχολείου καθορίστηκαν με την υπ. απ. 62172/Δ4/14-6-2007( ΦΕΚ 1101 τ. Β΄4-7-2007). Τέλος, το 3ο ΕΠΑΛ μετονομάστηκε σε 2ο ΕΠΑΛ  Καρδίτσας με την υπ.απ. 35654/Δ4/29-3-2010 ( ΦΕΚ 412/τ. Β΄/ 12-4-2010).

Από το 2001 (έτος ίδρυσης του σχολείου) έως και το 2011, οπότε και συνταξιοδοτήθηκε, Διευθυντής του σχολείου διετέλεσε ο κ. Βασίλης Καλκαντζής (Γεωπόνος), ενώ για μικρά χρονικά διαστήματα στην έκταση της δεκαετίας διευθυντές διετέλεσαν επίσης οι κ.κ. Βασίλης Στεφανόπουλος (Γεωπόνος)  και Δημήτρης Μπίτσιος( Ηλεκτρολόγος). Κατά τα πρώτα χρόνια ίδρυσης του σχολείου Υποδιευθυντής υπήρξε ο κ. Θωμάς Κουτσόπουλος (Οικονομολόγος), ο οποίος και χάθηκε πρόωρα. Τιμής ένεκεν το γραφείο Καθηγητών του σχολείου ονομάστηκε « Αίθουσα Θωμά Χ. Κουτσόπουλου».

Το Σεπτέμβριο του 2011 τη Δ/νση του 2ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας ανέλαβε ο  κ. Αναστάσιος Τσίρας  (Μηχανολόγος), ο οποίος συνεχίζει στην ίδια θέση έως και σήμερα. Στην Υποδιεύθυνση του Σχολείου βρίσκονται ο κ. Ντούρας Κων/νος (Οικονομολόγος) και ο κ. Υφαντής Αθανάσιος (Γεωπόνος).

ΤΟΜΕΙΣ

Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών

Η Καρδίτσα

Ζω στην πόλη της Καρδίτσας !!!

• Η Καρδίτσα είναι πόλη της Ελλάδας, πρωτεύουσα της ομώνυμηςΠεριφερειακής Ενότητας (τέως Νομού Καρδίτσας -και παλαιότερα Θεσσαλιώτιδας- ) της Θεσσαλίας και έδρα της ιεράς μητροπόλεως Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων. Κατά την Ελληνική απογραφή 2011 ηΔημοτική ενότητα Καρδίτσας είχε πληθυσμό 44.002 μόνιμους κατοίκους, ενώ η πόλη της Καρδίτσας είχε 38.554 κατοίκους. Το 1950 αριθμούσε περίπου 14.000.Βρίσκεται στη θεσσαλική πεδιάδα. Οι πρώτες ασφαλείς πληροφορίες για την ύπαρξη της Καρδίτσας ανάγονται στον 15ο αιώνα και προέρχονται από οθωμανικές διοικητικές πηγές. Το “Καρδίτσα” θεωρείται κατά μία εκδοχή παραφθορά του σλαβικού “Gradista”, το οποίο σημαίνει “οριοθετημένος, οχυρωμένος τόπος”, χωρίς όμως να εντοπίζεται διαχρονικά κάποια φρουριακή κατασκευή στην περιοχή. Κατά άλλη και επικρατέστερη εκδοχή, η ονομασία της πόλης προέρχεται από την λέξη “καρυδιά – καρυδίτσα” που με την θεσσαλική προφορά έγινε “Καρδίτσα”. Ο οικισμός φέρεται να αντικατέστησε τη γειτονική Μητρόπολη, σημαντική πόλη στα νοτιοδυτικά, η οποία καταστράφηκε κατά την περίοδο των σλαβικών επιδρομών στη Θεσσαλία (6ος – 8ος αι.). Η έλλειψη βυζαντινών πηγών δεν μας επιτρέπει ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με την τύχη ή ακόμη και την ίδια την ύπαρξη της Καρδίτσας την εποχή αυτή.Η πόλη, η οποία είναι 24η στην κατάταξη του πληθυσμού των πόλεων της Ελλάδος, φημίζεται για την πολύ καλή ρυμοτομία της, μια και είναι πεδινή, τους πολλούς πεζόδρομους και το πρώτο δίκτυο ποδηλατοδρόμων [1]. Σε κεντρικό σημείο της πόλης βρίσκεται το υπέροχο άλσος του Παυσιλύπου, με τα ελεύθερα παγώνια, στην άκρη του οποίου δεσπόζει ο μεγαλοπρεπής μητροπολιτικός ναός των Αγίων Αυτοκρατόρων Κωνσταντίνου και Ελένης. Στη δυτική άκρη του άλσους έχει ανεγερθεί ο έφιππος ανδριάντας τουΝικολάου Πλαστήρα. Κοντά στην πόλη υπάρχει επίσης το δάσος της Παπαράντζας (Χίλια Δέντρα), όπου βρίσκεται το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία και το μουσείο Ύδρευσης.

Βασίλης Κούλα