«Μοτίβα στην επιστήμη την τέχνη και τη ζωή» – Μουσείο Σαρακατσάνων

Στα πλαίσια του κεφαλαίου της Γλώσσας «Μες στο μουσείο», των κεφαλαίων των Μαθηματικών για τα μοτίβα και του Προγράμματός μας «Μοτίβα στην επιστήμη την τέχνη και τη ζωή», επισκεφθήκαμε σήμερα το Μουσείο Σαρακατσάνων που βρίσκεται πολύ κοντά στο Σχολείο μας.

Η ξενάγησή μας  άρχισε από τις σκηνές των Σαρακατσάνων και συνεχίστηκε στις καλύβες, στο σχολείο τους και στο τυροκομείο. Στον δεύτερο όροφο είδαμε την διαδικασία επεξεργασίας του μαλλιού, τον αργαλειό, τα υφαντά και τις φορεσιές των Σαρακατσάνων.

Εκτός από τα πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία που ακούσαμε για τη ζωή των Σαρακατσάνων, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν τα γεωμετρικά μοτίβα στις φορεσιές, στα κοσμήματα και στα χαλιά τους.

Πρέπει να σημειώσουμε ότι η ξενάγηση ήταν προσαρμοσμένη στην ηλικία των μαθητών και μας άφησε άριστες εντυπώσεις!

Δημοσιεύθηκε στην 17 Στόχοι Unesco, STEM και χαρακτηρίσθηκε , . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.