Για να μην πούμε το νερό…νεράκι

«Για να μην πούμε το νερό…νεράκι»

Σε ένα διαφορετικό  πρόγραμμα φιλαναγνωσίας συμμετείχαμε την Δευτέρα 24 Φεβρουαρίου στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών.
Το πρόγραμμα έχει στόχο την ευαισθητοποίηση των μικρών μαθητών σε θέματα περιβάλλοντος και αειφόρου ανάπτυξης και έχει διοργανωθεί από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Ποροΐων και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Κιλκίς.

Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα περιελάμβανε:
1.  Παιχνίδια γνωριμίας
2. Δραματοποίηση παραμυθιού του ΚΠΕ Ποροΐων «Μάνος ο μαύρος κορμοράνος» με θέμα τη σωστή διαχείριση του νερού .
3. Συζήτηση-προβληματισμό αναφορικά με το νερό ως αγαθό σε έλλειψη.
4. Εργασία σε ομάδες.
5. Παρουσίαση προτάσεων από τους/τις μαθητές/μαθήτριες.

Εμψυχωτές του προγράμματος ήταν η κ. Ελευθερία Τσολάκη, μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Ποροΐων και ο κ. Γεώργιος Κεχλιμπάρης, μέλος της Παιδαγωγικής Ομάδας του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Κιλκίς.

Αυτή η επίσκεψη αποτελεί την πρώτη εκδήλωση στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Εκπαίδευσης για το Νερό και την Αειφορία.

Κατηγορίες: 17 Στόχοι Unesco, Παγκόσμιες Ημέρες. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.