Βιβλία σε ρόδες

Ήρθαν και φέτος στο σχολείο μας για τρίτη χρονιά τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ. Τα  ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ  είναι  ένα  πρωτοποριακό  πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές-μέσα σε μια βαλίτσα με ροδάκια, θεματικές βιβλιοθήκες στις σχολικές τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων. Φέτος η βαλίτσα που ήρθε στο σχολείο μας έχει βιβλία σχετικά με τις εικαστικές τέχνες και την αξιοποιούμε με τη βοήθεια και του κ.Στέλιου, του δασκάλου Εικαστικών.

Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ ενθαρρύνουν  τα παιδιά να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν ή να διαβάσουν τα βιβλία,  να αναγνωρίσουν  τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκαλούν και να τα μοιραστούν.

Το πρόγραμμα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ  ΡΟΔΕΣ δημιουργήθηκε  το 2012 από τη μη κερδοσκοπική πολιτιστική εταιρεία  Η ΠΥΡΝΑ, με  τη συνεργασία του  Γραφείου Περιβ. Aγ.  Α΄ Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Αθηνών.
Η εφαρμογή του ξεκίνησε από την Αθήνα, με τη συνεργασία  της Κεντρικής Βιβλιοθήκης Δήμου Αθηναίων και επεκτάθηκε με μεγάλο δωρητή το  Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Κατηγορίες: Γενικά. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.