Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού μας ποιητή Διονυσίου Σολωμού, γίνεται προσπάθεια να καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, σύμφωνα με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών, Εξωτερικών και Παιδείας (2017). Στα σχολεία, την Ημέρα αυτή, από το 2018, γίνονται διάφορες εκδηλώσεις για την ελληνική γλώσσα.

Έτσι η τάξη μας οργάνωσε ένα παιχνίδι ζωντανής αντιστοίχισης και το παίξαμε την πρώτη ώρα σε όλα τα τμήματα του σχολείου. Η αντιστοίχιση, όπως βλέπετε και στην φωτογραφία, είχε καρτέλες στην αρχαία ελληνική, τις οποίες ταίριαζαν οι μαθητές με τις αντίστοιχες λέξεις στην νέα ελληνική. Υπήρχαν επίσης λέξεις της Αγγλικής γλώσσας οι οποίες  προέρχονται από τα ελληνικά και πάλι οι μαθητές των άλλων τάξεων έβρισκαν τη σωστή αντιστοίχιση.

Σκεφτόμαστε να στείλουμε επιστολή στη Γραμματεία των Ηνωμένων Εθνών και να ζητήσουμε την καθιέρωση μιας Παγκόσμιας Ημέρας για την γλώσσα μας, που έχει προσφέρει πολύ σημαντικές έννοιες στον παγκόσμιο πολιτισμό.

Κατηγορίες: Παγκόσμιες Ημέρες. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.