ΚΟΛΙΝΤΡΑ ΜΠΑΜΠΟΥ ΚΟΛΙΝΤΡΑ!

Με αφορμή την γιορτή που ετοιμάζουν αυτήν την περίοδο οι συνάδερφοι στο ένα από τα πέντε σχολεία της φετινής μου τοποθέτησης και συγκεκριμένα στο Βλαχογιάννι Ελασσόνας, με θέμα τα Χριστουγεννιάτικα έθιμα της Θεσσαλίας ήρθα σε επαφή με ένα δημοτικό τραγούδι που έπρεπε να μάθουν να τραγουδάνε οι μαθητές της Γ’ τάξης για την δραματοποίηση του εθίμου.

Πρόκειται για τα “Κόλιντρα”, όπως ονομάζουν την Παραμονή των Χριστουγέννων οι κάτοικοι της περιοχής.

Με τα Κόλιντρα ολοκληρώνονται οι προετοιμασίες για τον εορτασμό των Χριστουγέννων όπως μας φανερώνουν οι στίχοι του τραγουδιού:

Σαράντα μέρες πέρασαν, σώθηκε η Σαρακοστή

να παν’ να μιταλάβουμι τρέχουμι όλοι οι χριστιανοί.

Σήμιρα είνι κόλιντρα, θα κόψουμι του γρούνι μας.

Φέρι μωρ’ μπάμπου του τσιγγέλι, φέρι μωρ’ μπάμπου του μαχαίρ’.

Χριστόψωμα μουσχουβουλούν και τα παιδούλια λουϊρνούν.

Κόλιντρα μπάμπου κόλιντρα, οι γειτονιές βουζουμαχούν.

Πάρι παππού του θυμιατό, κάτσι στην τάβλα να θυμιάσ’

να ζήσεις χρόνους εκατό, Χριστόψωμο να μας μοιράσ’.

‘Ελα τη νύφη στου σινί, κι φέρτη τη γλυκό κρασί.

Χριστούγεννα τρανή γιορτή, χαίρουντι όλοι οι χριστιανοί.

*κόλιντρα: σε πολλά χωριά κόλιντρα λένε τα κουλούρια που έκαναν οι νοικοκυρές για να δίνουν στα παιδιά που τραγουδούσανε τα κάλαντα. Σε άλλα πάλι χωριά κόλιντρα λένε το ξύλο μέσα στο οποίο περνούσαν αυτά τα κουλούρια που είχαν τρύπα στη μέση.

*λουϊρνούν: τριγυρίζουν

*βουζουμαχούν: γεμίζουν από φωνές

*σινί: ταψί

DSC02628