Ιαν 22 2017

Άρθρα του/της koukisn

Toontastic 3D: η εφαρμογή της Google για να δημιουργήσετε τα δικά σας κινούμενα σχέδια!| edtech.gr

Οι ψηφιακές ιστορίες μπορούν να αποτελέσουν ένα ιδανικό εργαλείο για την κινητοποίηση των μαθητών γύρω από ένα γνωστικό αντικείμενο και την εμπλοκή τους περισσότερο με αυτό. Η δημιουργία δε ψηφιακών ιστοριών από τους ίδιους είναι μια διαδικασία που προάγει την δημιουργικότητα, την φαντασία και εξασκεί τις αφηγηματικές ικανότητες τους. Η εφαρμογή Toontastic 3D της Google, μετά από την τελευταία της αναβάθμιση, αποτελεί ένα εξαιρετικό εργαλεία με το οποίο οι μαθητές μπορούν να επιλέξουν ή να δημιουργήσουν τους δικούς τους χαρακτήρες animation, να σκηνοθετήσουν τη δική τους ιστορία προσθέτοντας τη φωνή τους και μουσική και τέλος, να μοιραστούν το αποτέλεσμα με τη μορφή βίντεο.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ.

Δεν υπάρχουν ακόμη σχόλια

Σχόλια (RSS)