Μαρ 20 2021

7 Tips For Keeping Your Students Engaged in Virtual Learning | Education World

Online classes or virtual classes weren’t entirely unheard of before our global transition to online learning. Some universities or colleges offer online courses from start to finish. Online education has been reserved for business professionals with limited time and mobility or people with special needs. But what would happen if all of a sudden, students and teachers had to ditch daily face-to-face school classes and undergo full online courses?

The answer is quite obvious; no one is prepared for that—especially teachers, who have been teaching face-to-face with students for many years. Teachers will have to adapt to the situation by learning how to conduct online meetings that are fun and engaging. Teachers have had to change their ways to online teaching, and they’ll tell you: it’s not as easy-peasy as people would like to think.

Student Engagement

Student engagement is a measure of how engaged your students are to your lessons. It’s the most important aspect of teaching and is the hardest to perform correctly.

Signs of excellent student engagement are:

• Students are visibly paying full attention to your lectures.
  • Students are relaxed and comfortable instead of tense and silent.
  • Students answer questions voluntarily.
  • Students correct the teacher’s mistakes.

With online classes taking place, student engagement became significantly more critical yet harder to achieve. Low student engagement means online teaching is not as efficient since only a fraction of the students’ knowledge passes.

Μαρ 20 2021

Η απειλή των deepfake κειμένων | Kαθημερινή

Newsroom – Τεχνολογία 04.03.2021 • 14:50

Στην προσπάθεία αναλυτών και ερευνητών να μαντέψουν τι είδους «καμπάνιες χειραγώγησης» θα μπορούσαν να απειλήσουν τις αμερικανικές εκλογές, τα παραποιημένα βίντεο -τα οποία δημιουργούνται με τη χρήση τεχνητής νοημοσύνης, με την επεξεργασία φωτογραφικού αρχείου προσωπικοτήτων και δημιουργώντας εντυπωσιακά ρεαλιστικά αποτελέσματα- βρίσκονταν συχνά στην κορυφή της λίστας.

Αν και η εν λόγω τεχνολογία εξελισσόταν, οι δυνατότητές της για χειραγώγηση ήταν τόσο ανησυχητικές που εταιρείες κολοσσοί και ερευνητικά ινστιτούτα έδωσαν προτεραιότητα στην επεξεργασία και χρηματοδότηση μεθόδων ανίχνευσης. Παράλληλα, οι πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης ανέπτυξαν ειδικές πολιτικές για αναρτήσεις που περιέχουν «παραποιημένα μέσα», με την ελπίδα να επιτύχουν τη σωστή ισορροπία μεταξύ της διατήρησης της ελεύθερης έκφρασης και της αποτροπής fake news.

Φεβ 24 2019

Η ψηφιακή ταυτότητα είναι το «ηλεκτρονικό πορτοφόλι» του μέλλοντος| Καθημερινή

Η ψηφιακή ταυτότητα – ένα πορτοφόλι, σε ηλεκτρονική μορφή – κερδίζει συνεχώς έδαφος στις καθημερινές συναλλαγές, με τη μορφή ενός « «θησαυροφυλάκιου» δεδομένων, που παροπλίζει τις χρεωστικές ή πιστωτικές κάρτες και τα μετρητά.

Όπως γράφει η Die Welt, στη Γερμανία η πλατφόρμα Verimi προσφέρει στους χρήστες τη δυνατότητα να διαχειρίζονται την ψηφιακή τους ταυτότητα. Πως λειτουργεί; Πρέπει να επιβεβαιώσετε τα δεδομένα της ταυτότητάς σας στην πλατφόρμα, για παράδειγμα με τη διαδικασία αναγνώρισης βίντεο.

Ιαν 23 2019

Άρθρα του/της koukisn

Παρουσιάζουμε όλες τις δυνατότητες της αναβαθμισμένης ψηφιακής εκπαιδευτικής πλατφόρμας e-me

Τι είναι η e-me;

Η Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me είναι μια σύγχρονη, κοινωνική και επεκτάσιμη ψηφιακή πλατφόρμα, που αναπτύχθηκε για να αποτελέσει το προσωπικό περιβάλλον εργασίας κάθε μαθητή και εκπαιδευτικού. Αποτελεί ένα ολοκληρωμένο ψηφιακό περιβάλλον που υποστηρίζει τη μάθηση, την επικοινωνία, τη συνεργασία και τη δικτύωση των μελών της σχολικής κοινότητας. Απευθύνεται σε όλους τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς και παρέχει έναν ασφαλή, αλλά ταυτόχρονα ανοιχτό χώρο συνεργασίας, επικοινωνίας, ανταλλαγής αρχείων και περιεχομένου.

Δεκ 29 2018

10 Ways Educators Can Take Action in Pursuit of Equity|cultofpedagogy

With every passing year, it seems that our collective awareness of educational inequity is growing. I say “collective” with some unease, because for people who belong to marginalized groups and others who have taken the time to educate themselves well on equity issues, the awareness has always been there. Equity work is not a trend; it’s not a new thing.

Παλιότερα Άρθρα »