The Essential Guide to Professional Learning: Collaboration!

Βασικός Οδηγός για την Επαγγελματική Μάθηση: Συνεργασία!

Η συνεργασία σε όλες τις πτυχές της διδασκαλίας, όπως ο σχεδιασμός,
η λήψη αποφάσεων και η επίλυση προβλημάτων,
σημαίνει ότι όλοι μοιραζόμαστε την ευθύνη για το πώς εξελίσσονται τα πράγματα.
Αντί να εστιάζουμε μόνο στους στόχους μας,
εργαζόμαστε για να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον και να βελτιώσουμε το σχολείο μας.
 Όταν συνεργαζόμαστε, μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλον και βρίσκουμε πολλές διαφορετικές λύσεις σε προβλήματα.
Αυτό βοηθά όχι μόνο τις δικές μας τάξεις αλλά και ολόκληρο το σχολείο να βελτιωθούν.
 Και όταν μαθαίνουμε και μεγαλώνουμε μαζί, βοηθά όλους τους μαθητές να πάνε καλύτερα (TALIS, 2013).
Ωστόσο, μερικές φορές υπάρχουν πράγματα που εμποδίζουν αυτή τη συνεργασία, τα εμπόδια:
Δεν καταλαβαίνουν όλοι γιατί είναι σημαντική η συνεργασία. Συνεπώς, δεν καλλιεργείται κουλτούρα συνεργασίας.
Μερικοί δάσκαλοι είναι νευρικοί όταν μοιράζονται τις ιδέες τους και λαμβάνουν σχόλια.
Μερικές φορές, δεν έχουμε ξεκάθαρους στόχους για αυτό που προσπαθούμε να πετύχουμε μαζί,
επομένως η συνεργασία μας δεν οδηγεί σε αλλαγές στη διδασκαλία μας.
Μερικοί δάσκαλοι δεν ενθουσιάζονται με τη συνεργασία,
μπορεί να αισθάνονται ότι οι πρακτικές τους δέχονται επίθεση ή να μην αισθάνονται υποστήριξη.
Μπορεί να είναι δύσκολο να βρείτε χρόνο για να συναντηθείτε και να μάθετε μαζί.
Θέλετε να διαβάσετε περισσότερα για την επαγγελματική συνεργασία;

Copyright © 2024. Με την επιφύλαξη όλων των δικαιωμάτων.