Η τρίπλα των ονείρων

Η ΤΡΙΠΛΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΙΓΓΑΣ

Δημήτρης Μίγγας γεννήθηκε το 1951. Κατάγεται από τη Μεσσηνία. Είναι πτυχιούχος της Φυσικομαθηματικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Εργάζεται ως καθηγητής στη Μέση Εκπαίδευση και ζει στη Θεσσαλονίκη. Για το βιβλίο του “Των κεκοιμημένων” (“Πόλις”, 1999), τιμήθηκε με το βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου πεζογράφου του περιοδικού “Διαβάζω”. Βιβλία του έχουν μεταφραστεί στα ιταλικά και στα σέρβικα.

Τίτλοι:

Συγγραφέας

Πατήστε επάνω για να δείτε την τρίπλα των ονείρων.

“Η τρίπλα των ονείρων”  περιλαμβάνεται στη συλλογή διηγημάτων “Της Σαλονίκης μοναχά”. Είναι το τέταρτο βιβλίο του Μίγγα , την έμπνευση του τίτλου του πήρε από το στίχο του ποιήματος του Νίκου Καββαδία “Της Σαλονίκης μοναχά της πρέπει το καράβι. Να μην τολμήσεις να τη δεις ποτέ απ΄τη στεριά.

ΣΤΙΧΟΙ

Τράνταζε σαν από σεισμό συθέμελα ο Χορτιάτης
κι ακόντιζε μηνύματα με κόκκινη βαφή.
Γραφή από τρεις και μου ‘γινες μοτάρι και καρφί.
Μα έριχνε η Τούμπα, σε διπλό κρεβάτι, τα χαρτιά της.
Τη μάκινα για τον καπνό και το τσιγαροχάρτι
την έχασες, την ξέχασες, τη χάρισες αλλού.
Ήτανε τότε που έσπασε το μεσιανό κατάρτι.
Τα ψέματα του βουτηχτή, του ναύτη, του λωλού.
Και τι δεν έχω υποσχεθεί και τι δεν έχω τάξει,
μα τα σαράντα κύματα μου φταίνε και ξεχνώ
της Άγρας τα μακριά σαριά, του Σάντουν το μετάξι
και τα θυμάμαι μόλις δω αναθρώσκοντα καπνό.
Το δαχτυλίδι που ‘φερνα μου το ‘κλεψε η Οράγια.
Τον παπαγάλο μάδησε και έπαψε να μιλεί.
Ας εκατέβαινε έστω μια, στο βίρα, στα μουράγια,
κι ας κοίταζε την άγκυρα μονάχα, που καλεί.
Τίποτα στα χεράκια μου, μάνα μου, δε φτουράει
έρωτας, μαλαματικά, ξόμπλια και φυλαχτά.
Σιχαίνομαι το ναυτικό που εμάζεψε λεφτά.
Εμούτζωσε τη θάλασσα και τηνε κατουράει.
Της Σαλονίκης μοναχά της πρέπει το καράβι.
Να μην τολμήσεις να τη δεις ποτέ από τη στεριά.
Κι αν κάποια στην Καλαμαριά πουκάμισο μου ράβει,
Μπορεί να ‘ρθω απ’ τα πέλαγα με τη φυρονεριά.
ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΜΕΛΟΠΟΙΗΜΕΝΟ
ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ ΜΙΓΓΑ
Πρόκειται για απλούς , καθημερινούς ανθρώπους που μοχθούν, ονειρεύονται, υποφέρουν και περιφέρονται στη Θεσσαλονίκη, έρχονται, φεύγουν , ζουν γύρω της ή μέσα σε αυτή. Είναι οι άνθρωποι που συναντάμε καθημερινά δίπλα μας, οι άνθρωποι του άγχους , της απόγνωσης, των άπιαστων ονείρων και των απραγματοποίητων επιθυμιών.
Αυτό που μαγεύει τον αναγνώστη είναι ο ρεαλισμός των διηγημάτων του Μίγγα. Οι ιστορίες του βασίζονται στην πραγματικότητα και εξελίσσονται με τέτοιο τρόπο ώστε να φανερώνουν τη μοναδική αξία του καθενός και την θέση του παράλογου σε καθημερινές καταστάσεις που περνάνε σχεδόν απαρατήρητες. Η αφήγησή του είναι γραμμική, ακολουθεί τη φυσιολογική πορεία των γεγονότων , γεγονός που καθιστά εύκολη την κατανόηση του περιεχομένου του για όλους τους αναγνώστες.
Η ΤΡΙΠΛΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ (από το διαδραστικό σχολικό βιβλίο)
Ο ΜΙΜΗΣ ΑΡΟΥΚΑΤΟΣ
Παλαίμαχος ερασιτέχνης ποδοσφαιριστής που δεν πραγματοποίησε ποτέ το όνειρο της ζωής του, μία τρίπλα που ο ίδιος είχε φανταστεί. Ήταν πάντα του ατσούμπαλος, δεν είχε τις ικανότητες για να γίνει ένας επιτυχημένος ποδοσφαιριστής αλλά ποτέ δεν κατάφερε να το συνειδητοποιήσει.
Ο Μίμης ο Αρούκατος είναι ο λεγόμενος αντιήρωας : Ήταν άσημος και έπαιζε ποδόσφαιρο σε μια συνοικιακή ομάδα/ Δεν πραγματοποίησε ποτέ τα όνειρά του και το σημαντικότερο – την τρίπλα που φαντάστηκες/ Προσπαθώντας να πραγματοποιήσει αυτό του το όνειρο κατέστρεψε τη ζωή του και εξευτελίστηκε/  Όταν σταμάτησε να παίζει ποδόσφαιρο πάχυνε και ασκήμυνε.  μια
μονότονη και βαρετή ζωή.
Οι φίλοι του τον αποκαλούσαν “αέρινο” ειρωνικά, κάτι που ποτέ δεν υπήρξε.
Κατάφερε ωστόσο ένα πράγμα: Να πεθάνει χαρούμενος βλέποντας το όνειρό του να πραγματοποιείται όχι από τον ίδιο αλλά από άλλον ποδοσφαιριστή. Το λες κι αυτό μια κάποια επιτυχία.

ΘΕΜΑ: Η προσωπική ιστορία ενός άσημου ποδοσφαιριστή μιας συνοικιακής ομάδας της Θεσσαλονίκης .

ΘΕΜΑΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ :

• Η προσωπική ιστορία και η παρακμιακή κατάσταση του Αρούκατου
  • Το ποδόσφαιρο ως αθλητική δραστηριότητα και η ανταπόκριση του κοινού ( φίλαθλοι και ερασιτέχνες ποδοσφαιριστές) σε αυτό.
  • Η συναισθηματική συμμετοχή στο άθλημα.
  • Η συμβολική πραγματοποίηση ενός ονείρου του Αρούκατου μέσα από την τρίπλα του Μπλάνκο.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ : Κοινωνικό

ΕΝΟΤΗΤΕΣ

Α΄ΕΝΟΤΗΤΑ : Ο Μίμης…… δε λησμόνησε. Τίτλος : Ο Αρούκατος και το απραγματοποίητο όνειρό του.

Β΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: Και όταν ύστερα…. του Αρούκατου. Τίτλος : Η φανταστική πραγματοποίηση του ονείρου του.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ : Η ανάγκη του ανθρώπου για καταξίωση και αναγνώριση  ακόμα και αν δεν την αξίζει.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗΣ

Ο αφηγητής είναι αμέτοχος , ετεροδιηγητικός – αφήγηση με μηδενική εστίαση σε γ΄ ενικό πρόσωπο (διήγηση ή έμμεση αφήγηση)

ΧΩΡΟΣ :  Νέο Κορδελιό (συνοικία της Θεσσαλονίκης).