Α΄ Επεισόδιο

Α΄ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ

Σχολιασμός α΄ επεισοδίου

Πέλοπας και Ιπποδάμεια

Μυθικός ήρωας της Πελοποννήσου, γιος του Τάνταλου. Όταν ήταν παιδί ο πατέρας του τον σκότωσε , τον κομμάτιασε, τον μαγείρεψε και τον πρόσφερε δείπνο στους θεούς για να δοκιμάσει τη νοημοσύνη τους. Όλοι οι θεοί αντιλήφθηκαν την απάτη του εκτός από τη Δήμητρα που έφαγε τον ένα ώμο του Πέλοπα. Οι θεοί ανέστησαν τον Πέλοπα και στη θέση του φαγωμένου ώμου έβαλαν ελεφαντόδοντο ενώ αργότερα τιμώρησαν τον Τάνταλο με αιώνια πείνα και δίψα στον Άδη. Όταν οι Τρώες εκστράτευσαν εναντίον τους ο Πέλοπας με τον πατέρα του κατέφυγαν στη Λακωνία για να παντρευτεί αργότερα (δείτε ιστορία Οινόμαου) την Ιπποδάμεια και να κάνουν έξι παιδιά , ένα εκ των οποίων ήταν και ο Ατρέας.

Ο Οινόμαος

Οινόμαος Ιπποδάμεια & Ολύμπιοι θεοί- Αττικός ερυθρόμορφος κρατήρας-Αρχαιολογικό Μουσείο Νάπολης

Οινόμαος Ιπποδάμεια & Ολύμπιοι θεοί_αττικός ερυθρόμορφος κρατήρας_Αρχαιολογικό Μουσείο Νάπολης

Ο Οινόμαος ήταν βασιλιάς της Πίσας. Σκότωνε τους μνηστήρες της κόρης του Ιπποδάμειας και κάρφωνε τα κεφάλια τους στην πρόσοψη  του σπιτιού του ενώ τα σώματά τους τα έθαβε σε ομαδικό τάφο γιατί σύμφωνα με κάποια προφητεία ο ίδιος θα σκοτωνόταν από τα χέρια του γαμπρού του. Παρόλα αυτά υποκρινόταν πως ενδιαφερόταν να παντρέψει την κόρη του και μάλιστα διοργάνωνε αρματοδρομία  από το ναό του Δία στην Ολυμπία μέχρι το ναό του Ποσειδώνα στον Ισθμό της Κορίνθου με έπαθλο για το νικητή την κόρη του ενώ το τίμημα για τον ηττημένο ήταν θάνατος. Κανείς όμως δεν κατάφερνε να νικήσει τον Οινόμαο αφού  τα άλογά του είχαν θεϊκές δυνατότητες μια και ήταν δώρο του θεού Άρη.   Κάποια ημέρα εμφανίστηκε ως μνηστήρας ο Πέλοπας που όμως , όταν είδε τα κεφάλια των μνηστήρων στην είσοδο του σπιτιού, κατάλαβε πως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει κάποιον άλλο τρόπο για να νικήσει στην αρματοδρομία. Έτσι ζήτησε τη βοήθεια του Μύρτιλου , γιου   του Ερμή και ηνίοχου του Οινόμαου, τάζοντάς του το μισό βασίλειο και επιπλέον πήρε από τον θεό Ποσειδώνα ένα χρυσό άρμα και φτερωτά άλογα. Η ίδια η Ιπποδάμεια λέγεται πως πίεσε και αυτή με τη σειρά της τον Μύρτιλο γιατί  είχε ερωτευτεί τον Πέλοπα. Ο Μύρτιλος πείστηκε και ενώ ετοίμαζε το άρμα του Οινόμαου αντικατέστησε τους μεταλλικούς αρμούς του άρματός του με  κέρινους. Όταν ξεκίνησε το άρμα το κερί έλιωσε , το άρμα ανατράπηκε και ο Οινόμαος χτυπήθηκε από αυτό και σκοτώθηκε.