Σαν σήμερα

1. 13/04/2003: Η τραγωδία των Τεμπών. 21 μαθητές από το Λύκειο Μακροχωρίου Ημαθίας χάνουν τη ζωή τους, όταν νταλίκα διεμβολίζει το τουριστικό λεωφορείο στο οποίο επιβαίνουν.

Πρόσφατα σχόλια

ΓΛΩΣΣΑ

Η Άλωση της Κωνσταντινούπολης – σενάριο

Το πεπτικό σύστημα

Δεξιότητες για τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα καλλιέργειας  δεξιοτήτων, όπου τα παιδιά μαθαίνουν να εκφράζουν τα συναισθήματά τους , αναπτύσσουν την κρίση τους, γνωρίζουν τον εαυτό τους , καλλιεργούν την αυτοεκτίμησή τους και μυούνται σε τρόπους επικοινωνίας, λήψης αποφάσεων,  αντιμετώπισης  δύσκολων καταστάσεων.

Στηρίζεται σε μια σειρά μαθημάτων με συγκεκριμένους στόχους και  δραστηριότητες με οδηγίες  και επεξηγήσεις, που  καθοδηγούν τον ή την εκπαιδευτικό  για την επίτευξή τους.  Το φάκελο με τα μαθήματα προμηθευτήκαμε από το κέντρο πρόληψης « όραμα», που εδρεύει στην Έδεσσα  και σε συνεργασία με  εκπαιδευτικούς και γονείς  στοχεύει στην  διαμόρφωση ανθρώπων , που θα μπορούν να αναγνωρίζουν, τους κινδύνους, που μας περιτριγυρίζουν , να τους αποφεύγουν, να τους αντιμετωπίζουν.

σύνδεσμος δεξιοτήτων

ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ