Επιμένω σ’ έναν άλλο κόσμο.
2 Μαρ 2024

Our Yearbook

Συντάκτης: Κων/νος Βούλγαρης | Κάτω από: Εκπαίδευση στον 21ο αιώνα

Ο παρακάτω διάλογος δημιουργήθηκε με Τεχνητή Νοημοσύνη και είναι βασισμένος στο κείμενο της σελ. 118 από το Βιβλίο Μαθητή της Δ τάξης.

557851d0 1194 4247 910b 317dd72e6adf

It’s the end of the school year.
Andrew, Betty, Nick, and Sophia are creating a yearbook.

imageedit 2 2982007746

Andrew: Hi, everyone! My name is Andrew. I’ve just joined this school. I’m half Greek and half British. [Δεν προφέρεται το l στη λέξη half.]

Betty: Hi, Andrew! Nice to meet you. I’m Betty. I love reading books and playing volleyball.

Nick: Hey, Andrew and Betty! I’m Nick. My dad is from America and my mom is Greek. I have a dog named Scooby.

Sophia: Hi, everyone! I’m Sophia. My mum is from Romania and my dad is Greek. I love listening to music and dancing.

[Βρετανικά Αγγλικά mum, Αμερικανικά Αγγλικά mom]

Andrew: Wow, it’s cool to meet you all! So, what do you like to do for fun?

Betty: I love horse riding. My grandparents have a horse named Blackie. She’s black, and I take care of her.

Nick: I enjoy playing football and swimming with my dog Scooby. He is my closest friend.

Sophia: I like collecting CDs and dancing to music. And I have a pen friend named Olina. She loves pizza, just like me!

Andrew: That sounds awesome! I love playing basketball and making models. Plus, I really enjoy learning about ancient Greece in History class.

Betty: That’s cool! Ancient Greece is fascinating. Hey, Andrew, would you like to join me for a game of volleyball sometime?

Andrew: Sure, Betty! I’d love to give it a try. And Nick, maybe Scooby could join us, too?

Nick: Absolutely! Scooby loves playing outside. Count us in!

Sophia: Andrew, do you like dancing? I could show you some cool moves sometime!

Andrew: That sounds like fun, Sophia! I’m up for it.

Betty: Great! We can all have so much fun together. It’s nice to have new friends at school.

Nick: Definitely! I’m glad we met, Andrew. And I’m sure Scooby will be thrilled to have new buddies.

Sophia: Yeah, Andrew, welcome to our school! We’re going to have a blast together.

Andrew: Thanks, guys! I already feel at home here with such awesome friends like you all.

Ετικέτες: , ,

Τα σχόλια είναι κλειστά.