ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ Σ’ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ταξίδια, περιηγήσεις, γνωριμία με ανθρώπους, έθιμα-πολιτισμό

Μελετώντας την πρώτη ενότητα της Ν.Γ. β ΄γυμνασίου “Από τον τόπο μου σε όλη την Ελλάδα”, και έχοντας ως αφόρμηση το κείμενο 4  “Προγραμματίζοντας ένα ταξίδι: Αστυπάλαια”, συζητήσαμε για το κειμενικό είδος του ταξιδιωτικού οδηγού και τους κειμενικούς τύπους της περιγραφής και του επιχειρήματος που πλαισιώνουν το κείμενο. Παρατηρήσαμε την εικόνα που συνοδεύει τον τουριστικό οδηγό της Αστυπάλαιας, σχολιάζοντας κατα πόσο είναι επιτυχημένη η επιλογή της για τους στόχους του ταξιδιωτικού οδηγού. Οι μαθητές και μαθήτριες με τη σειρά τους πρότειναν εικόνες που θα επέλεγαν για έναν τουριστικό οδηγό της Αστυπάλαιας και στη συνέχεια εργάστηκαν δημιουργώντας ταξιδιωτικούς οδηγούς για το νησί της Ρόδου αλλά και της Θεσσαλονίκης.

Οι εργασίες μας

Γεωργία Ρ.

Γιώργος Π.

Κλέαρχος Π.

Μαρία Ρ.

Ειρήνη Σ.

10 λογοι να εοισκευτεις την ροδο (1), Ειρήνη Σ.

Γιάννης Ρ.

5 Λόγοι για να επισκεφτείτε την Ρόδο-Ρογγότης Ι.