ΣΤΑΣΕΙΣ ΖΩΗΣ ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Γενική περιγραφή περιεχομένου:

Το διδακτικό σενάριο ακολουθεί τις οδηγίες του νέου Π.Σ. και μελετά τη θεματική ενότητα “Στάσεις ζωής στη λογοτεχνία”, βασισμένο σε ένα  κεντρικό άξονα – ιδέα που διέπει ποιήματα και  κείμενα και των τριών τάξεων του γυμνασίου.  Η συγκεκριμένη διδακτική ενότητα είναι σχεδιασμένη να διεκπεραιωθεί σε 2 – 3 μήνες και η διδασκαλία των ενοτήτων διακρίνεται σε τρεις φάσεις. Οι μαθητές δε μελετούν μόνο τα αποσπάσματα των σχολικών βιβλίων αλλά και ολόκληρο το βιβλίο και ερμηνεύουν τη στάση ζωής που επιλέγουν οι κεντρικοί ηρωές τους ( αγωνιστικότητα, δειλία, ιδιοτέλεια , προδοσία, φιλαλληλία, αγάπη, κερδοσκοπία, καθήκον κτλ.). Η αφετηρία της θεματικής ενότητας σχετίζεται με το σύγχρονο κόσμο, το παρόν και εξετάζει τη στάση ζωής σε  διαφορετική χρονική, τοπική αλλά και κοινωνική κλίμακα. Γι΄αυτό  οι διδασκόμενοι αναζητούν αντίστοιχα παραδείγματα – στάσεις ζωής στο σύγχρονο κόσμο και έτσι κατανοούν τη σχέση της λογοτεχνίας με την κοινωνική  πραγματικότητα.Κρίνεται απαραίτητη η εξοικείωση των μαθητών με τη χρήση των η/υ αλλά και την αναζήτηση πηγών και υλικού στο διαδίκτυο , γι΄αυτό είναι προτιμότερο η διδασκαλία της συγκεκριμένης  ενότητας να ξεκινά μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων , όπου οι μαθητές αφενός θα έχουν μελετήσει ολοκληρα τα βιβλία- ποιητικές συλλογές  που τους έχουν δοθεί και αφετέρου θα έχουν εξασκηθεί στη χρήση του διαδικτύου.

Συμβατότητα με το νέο Π.Σ. : Προβλέπεται διδακτική ενότητα με το θέμα στη γ΄ γυμνασίου.

Είδος διδακτικής πρακτικής:project, ομαδοσυνεργατική διδασκαλία, μετωπική διδασκαλία.

Προτεινόμενη διάρκεια :21 διδακτικές ώρες.

Συγκεκριμένα οι μαθητές θα μελετήσουν τα παρακάτω βιβλία:

ΠΕΖΟΓΡΑΦΙΑ:

Casus Belli, Γ. Ζώης

Ψυχή Βαθιά, Π. Βούλγαρης

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

-Μελέτη για τα εκπαιδευτικά σενάρια στη διδασκαλία της λογοτεχνίας στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, Μαρία Κελεπούρη- Ελένη Χοντολίδου

-Πρόγραμμα σπουδών για τη διδασκαλία της λογοτεχνίας στο Γυμνάσιο(Πιλοτικό πρόγραμμα), Βενετία Αποστολίδου, Νικολίνα Κουντουρά, Ελένη Χοντολίδου, Κατερίνα Προκοπίου.

-Στάσεις ζωής σε ποιητικά κείμενα, πρόγραμμα εκπαίδευσης Μουσουλμανοπαίδων . ∆ιδακτικές προτάσεις  για το µάθηµα της λογοτεχνίας Επιµέλεια: Βενετία Αποστολίδου & Ελένη Χοντολίδου   Γ΄ ΓυµνασίΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΕΝΑΡΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΤΟΥ ΑΙΣΩΠΟΥ,ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ