SCIENCE IN KROKOS

Διδάσκοντας φυσικές επιστήμες στον Κρόκο Κοζάνης

Πολλαπλασιασμός με μοσχεύματα

ΈΝΑΣ ΚΟΣΜΟΣ ΧΩΡΙΣ….ΧΗΜΕΙΑ

Ξεκινώντας  αυτό  το  ταξίδι  για  φέτος  ας  σκεφτούμε  πως  θα  ήταν  η  καθημερινότητα  μας  χωρίς  Χημεία . Πόσα  πράγματα  που  θεωρούμε  αυτονόητα δεν  θα  υπήρχαν  χωρίς  την  ανάπτυξη  αυτής  της  θεμελιώδους  επιστήμης  . όλος  ο τεχνολογικός  πολιτισμός  μας οφείλεται  στην  ανάπτυξη  της .

Ας  παρακολουθήσουμε  μαζί  ένα  video  σχετικά  με  αυτό .

chem1

Δημιουργός: American Chemical Society Για το διεθνές έτος χημείας 2011 (IYC 2011)

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2017-2018

welcome back to school

Για  ακόμα  μία  φορά  ξεκίνησε  το  σχολείο . Η  νέα  σχολική  χρονιά  2017-2018  έχει  ξεκινήσει  πλέον  γεμάτη φαντασία  , δημιουργικότητα, διάθεση  να  περάσουμε  καλά  ,να  γνωριστούμε  καλύτερα , να  βοηθήσουμε ο  ένας  τον  άλλον  αλλά  κυρίως  να  σεβαστούμε  ο ένας  τον  άλλο .

Σας  καλωσορίζω  για  άλλη  μία  φορά  στον  υπέροχο  κόσμο   των θετικών  επιστημών  και  σας  υπόσχομαι  ένα  θαυμάσιο  ταξίδι  για  να  εξερευνίσουμε  το  περιβάλλον  γύρω  μας  αλλά  να προβληματιστούμε  για  τα  όρια  του  ανθρώπου  να  επεμβαίνουν  σε  αυτό .

Ας  ενώσουμε  λοιπόν  τις  δυνάμεις  μας  για  να  συνεργαστούμε .

Εύχομαι  σε  όλους  μας  μέσα  από  την καρδιά  μου  καλή  αρχή!!

Collaboration_lightbulb-illustration

Γωνίες σε rad

Ας κάνουμε πάζλ

cbrf

hbfbrj

Πιστεύετε ότι η βαρύτητα στη Γη είναι παντού ίδια;

Πιστεύετε ότι η βαρύτητα στη Γη είναι παντού ίδια;  Διαβάστε  το  κείμενο  που  ακολουθεί

earth's gravity

Στις  κόκκινες  περιοχές  η  βαρύτητα  είναι  ισχυρότερη   ενώ  στις  μπλέ  περιοχές  πιο  ασθενείς

“Potato Earth” Gravity Map

We asked yesterday if the pull of gravity is the same everywhere on Earth. As many of you noted, the answer is no. This map of Earth’s gravity field, based on airborne and satellite measurements, depicts variations in Earth’s gravity field. As Astronomy Picture of the Day explained when they ran a similar image in 2014: “High areas on this map, colored red, indicate areas where gravity is slightly stronger than usual, while in blue areas gravity is slightly weaker. Many bumps and valleys can be attributed to surface features, such as the North Mid-Atlantic Ridge and the Himalayan Mountains, but others cannot, and so might relate to unusually high or low sub-surface densities.” In addition, processes happening deep in the Earth’s mantle—such as descending tectonic plates and hot mantle plumes—can also affect the strength of the gravitational field.

Read more from Astronomy Picture of the Day at

See more versions of “Potato Earth” from the Helmholtz Centre at

Το πιο περίεργο ……….χημικό στον κόσμο

You think you know water, but you don’t. This strange molecule connects us to everyone, everything and the rest of the universe. How much do you know about it? Alok Jha explains