Ένας διαφορετικός αγώνας ποδοσφαίρου : 2014-07-12

5 Απριλίου 2013

1ο ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ – 2012-2013

Ένα διαφορετικό αθλητικό αγώνα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ την Παρασκευή 5 Απριλίου στο κλειστό γυμναστήριο του σχολείου τους. Ειδικότερα, η αθλητική ομάδα του Ειδικού Γυμνασίου Αλεξ/πολης (ΕΕΕΕΚ Αλεξ/πολης) επισκέφτηκε το 1ο ΕΠΑΛ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ για να αγωνιστεί σ’ένα αγώνα ποδοσφαίρου με έντονα εκπαιδευτικά, πολιτιστικά και κοινωνικά μηνύματα.

Μέσα σ΄ ένα εξαιρετικά δομημένο παιδαγωγικά περιβάλλον με κυρίαρχα στοιχεία τις αξίες της ΑΠΟΔΟΧΗΣ , της ΣΥΝΥΠΑΡΞΗΣ & της ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ οι μαθητές του ΕΠΑΛ τραγούδησαν, απήγγειλαν σχετικά κείμενα , πρόσφεραν πλούσια δώρα και αγκάλιασαν με αγάπη και σεβασμό τους συμμαθητές του Ειδικού Σχολείου Αλεξ/πολης .

Την εκδήλωση οργάνωσαν τα δυο ερευνητικά προγράμματα του σχολείου, «Ο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ ΑΜΕΑ» & «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΩ – ΣΥΝΥΠΑΡΧΩ», με την υποστήριξη του τομέα ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ του σχολείου.