Blog and Roll

Blogging makes the world go round

afisa 1

Ιούν 201721

freedom

afisa

Ιούν 201721

freedom

Ενδεικτικό Φύλλο εργασίας 1

Μάι 201731

Το παρόν φύλλο εργασίας μπορεί να δοθεί σε μαθητές Γυμνασίου (Β΄και Γ΄τάξης), μετά από διδακτική ενότητα όπου θα έχει διδαχθεί λεξιλόγιο για τα συναισθήματα καθώς και μάθημα στο εργαστήριο πληροφορικής όπου τα παιδιά θα εξοικειωθούν με τα εργαλεία μορφοποίησης αρχείου κειμένου, υπερσύνδεση και βασικές αρχές ασφαλής αναζήτησης σε ιστότοπο και ιστοσελίδα. Για τους πιο προχωρημένους θα έχει γίνει και αναφορά στο συνεργατικό αρχείο κειμένου.

Ακούστε το ραδιοφωνικό μήνυμα του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου Ρόδου και σε ένα αρχείο κειμένου:

1. Γράψτε στην Αγγλική γλώσσα το συναίσθημα που σας προκαλεί
  2. Χρωματίστε το, χρησιμοποιώντας τα εργαλεία μορφοποίησης
  3. Ενσωματώστε σε αυτό το συναίσθημα, έναν υπερσύνδεσμο που να οδηγεί σε εικόνα που θα βρείτε σε ιστολογιο ή ιστοσελίδα του ΠΣΔ (sch. gr)
  4. Γράψτε ένα δικό σας μήνυμα στην Αγγλική γλώσσα για το τέλος του ραδιοφωνικού μηνύματος
  5. Στείλτε το αρχείο στο email μου

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε,  εναλλακτικά, συνεργατικό αρχείο κειμένου (google docs), όπου θα εργαστείτε σε ομάδες 2-3 ατόμων. Φυσικά στην ομάδα σας θα συμπεριλαμβάνομαι και εγώ! (Κοινή χρήση αρχείου)

Καλή ακρόαση!

Σπάσε τη σιωπή!

Μάι 201730

spase_th_siwph_mila_afisa

Το ειδικό επαγγελματικό Γυμνάσιο Ρόδου συμμετέχει στον διαγωνισμό του european school radio “Καν’το ν’ ακουστεί” 2017  με το ραδιοφωνικό μήνυμα “Σπάσε τη Σιωπή”

Αυτό είναι ένα παράδειγμα σελίδας του blogs.sch.gr, στην οποία μπορείτε να προσθέσετε πληροφορίες σχετικά με εσάς ή το Ιστολόγιο, ώστε οι αναγνώστες να ξέρουν ποιος είστε. Μπορείτε να δημιουργήσετε όσες σελίδες θέλετε σαν και αυτή ή υποσελίδες και να διαχειριστείτε το περιοχόμενο τους μέσα από το blogs.sch.gr.