Βιωματικό Σεμινάριο με θέμα: «η αυτοεκτίμηση μαθητών και εκπαιδευτικών». Δραστηριότητα: Ζέσταμα, χαλάρωση.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2006-07
Συμμετέχοντες: 79 εκπαιδευτικοί (4 ομάδες)
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Κιουρτσής
Διάρκεια 5 ώρες.
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση https://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

Δραστηριότητα : Ζέσταμα, χαλάρωση

Ο χώρος αρχικά ελευθερώνεται από όλα τα αντικείμενα
Ζητείται από 2 μέλη της ομάδας να είναι οι παρατηρητές.
Τα υπόλοιπα μέλη σχηματίζουν σε όρθια στάση έναν πλήρη κύκλο, έτσι ώστε να ακουμπούν οι ώμοι τους σφιχτά. Κλείνουν τα μάτια τους κι απλώνουν τα χέρια τους μπροστά ώστε όλοι να πιάσουν με το κάθε τους χέρι, ένα χέρι αλλουνού. Για κάποιους που δε θα τα καταφέρουν βοηθάει ο συντονιστής. Ανοίγουν τα μάτια τους και βλέπουν ότι είναι ολίγον μπερδεμένεοι.
Στη συνέχεια ζητείται από τα μέλη του κύκλου, χωρίς να αφήσουν καθόλου τα χέρια τους, να προσπαθήσουν ως ομάδα ξεμπερδεύοντας τα σώματά τους, να σχηματίσουν ένα μεγάλο κύκλο, με το πρόσωπό τους προς το κέντρο. Τα μέλη προσπαθούν.
Όταν ολοκληρώσουν, κάθονται σε κύκλο και  ακούγονται οι παρατηρητές και τα μέλη εκφράζουν πως ένιωσαν.