Βιωματικό Σεμινάριο με θέμα «Η συναισθηματική υγεία και οι διαπροσωπικές σχέσεις των εφήβων». Δραστηριότητα: “Η επιστήμη του Εαυτού”

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2004-05
Συμμετέχοντες: 18 εκπαιδευτικοί (1 ομάδα)
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Κιουρτσής
Διάρκεια 24 ώρες. Οκτώ τρίωρες συναντήσεις (16:00-19:00)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση https://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

Η επιστήμη του Εαυτού

Εισήγηση: Στο Εκπαιδευτικό Κέντρο Νουόβα, Σαν Φρανσίσκο, στη γειτονιά του Γέηλ
διδάσκεται το μάθημα της Επιστήμης του Εαυτού. Μάθημα χωρίς Βαθμολογία. Το τελικό Διαγώνισμα είναι η ίδια η ζωή. Επιμέρους μαθήματα: Αυτογνωσία, Αυτοεκτίμηση, Αυτοπραγμάτωση, κά. (Daniel Goleman, συναισθηματική νοημοσύνη).
Θέματα τεστ ατομικά ή σε μικρές ομάδες:

•  Να περιγράψεις μια δική σου κατάλληλη ενέργεια για να βοηθήσεις ένα φίλο σου να αντιμετωπίσει κάποιον που τον πιέζει να δοκιμάσει ναρκωτικά.
  • Να αναφέρεις υγιείς τρόπους και τεχνικές για να αντιμετωπίσεις το φόβο (ή το άγχος ή το θυμό, κλπ)
  • Να εκφράσεις τρόπους με τους οποίους μπορείς να καταλάβεις αν η χαρά που νιώθεις είναι τεχνητή και ξένη ή αν είναι δικό σου συναίσθημα
  • Φέρε στο μυαλό σου έναν άνθρωπο που αντιπαθείς. Γράψε σχετικά με τα παρακάτω: Τι αισθάνεσαι για αυτόν; Πώς αντιδράς όταν τον συναντάς;
  • Να περιγράψεις έναν άνθρωπο σε μια στιγμή που φοβάται.

Μετά από κάθε τεστ ακολουθεί ελεύθερη συζήτηση στην ολομέλεια.