Βιωματικό Σεμινάριο με θέμα «Η συναισθηματική υγεία και οι διαπροσωπικές σχέσεις των εφήβων». Δραστηριότητα “Επαναστάτες χωρίς αιτία ?”

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2004-05
Συμμετέχοντες: 18 εκπαιδευτικοί (1 ομάδα)
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Κιουρτσής
Διάρκεια 24 ώρες. Δώδεκα δίωρες συναντήσεις (16:00-18:00)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση https://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

Επαναστάτες χωρίς αιτία ?

Σχηματίζονται τέσσερις ομάδες. Στην κάθε ομάδα δίδονται οι σκέψεις δύο ανθρώπων που δε σχετίζονται μεταξύ τους. Ζητείται από τα μέλη των τεσσάρων ομάδων να συζητήσουν αυτές τις σκέψεις και να απαντήσουν στα ερωτήματα:

• Τι είναι αυτό που επιθυμούν πραγματικά  οι ήρωες;
  • Με ποιους τρόπους προσπαθούν να το πετύχουν;
Ο Γιάννης

Κάπνισα χασίς για να κάνω ό,τι ο μεγαλύτερος αδελφός μου και οι φίλοι του.

Η Ντίνα

Τον τελευταίο καιρό δε θέλω να βλέπω κανένα. Χώρισα με το αγόρι μου και κατάλαβα ότι τίποτε δεν αξίζει στη ζωή

Η Μαρίνα

Ντύνομαι προκλητικά για να τραβάω την προσοχή των αγοριών. Όταν όμως με πλησιάζουν, δεν ξέρω τι να κάνω.

Ο Ανδρέας

Όταν τα καταφέρνω, παίρνω κρυφά το μηχανάκι του αδελφού μου και τρέχω όσο πάει. Οι φίλοι μου, μου λένε πως θα σκοτωθώ. Και λοιπόν;

Ο Πέτρος

Ήθελα να γίνω Γυμναστής και αργότερα προπονητής στο τένις. Οι γονείς μου θέλουν να σπουδάσω Νομική και απαιτούν να ετοιμάσουμε μαζί το μηχανογραφικό μου. Αν τελικά γίνει το δικό τους, σκέφτομαι να μη γράψω καλά στις εξετάσεις για να μην περάσω πουθενά. Του χρόνου βλέπουμε . . .

Η Ελπίδα

Δεν τρώω αρκετά. Θέλω να γίνω 48 κιλά. Ζαλίζομαι και είμαι άκεφη. Ξέρω ότι είναι από τη δίαιτα, αλλά πώς αλλιώς θα αρέσω;

Η Μάρθα

Παίρνω κρυφά χρήματα από το πορτοφόλι της μητέρας μου για να κερνάω τις φίλες μου.

Ο Νίκος

Είπα στο κορίτσι μου ένα ψέμα, ότι μου αρέσει μια φίλη της. Το έκανα για να ζηλέψει, αλλά αυτή με χώρισε!