Βιωματικό Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς της Καστοριάς: «τεχνικές έκφρασης και επικοινωνίας στη μαθητική ομάδα». Δραστηριότητα 5

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2013-04
Συμμετέχοντες: 18 εκπαιδευτικοί (1 ομάδα)
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Κιουρτσής
Διάρκεια 5 ώρες (15:00-20:00)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση https://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

5η  δραστηριότητα:  τα ιερογλυφικά της επικοινωνίας  (συνέχεια της προηγούμενης 4ης δραστηριότητας για να επιβεβαιωθεί το συμπέρασμά της)

Ο συντονιστής ζητάει από τα μέλη να σχηματίσουν ζευγάρια και να μοιραστούν μεταξύ τους κάτι που τους απασχολεί τελευταία.
Αφού δοθεί χρόνος για τη συζήτηση, μοιράζει σε όλα τα μέλη αντίγραφα της κάρτας 4 και ζητάει από τα δύο μέλη του κάθε ζευγαριού να απομακρυνθούν μεταξύ τους και το καθένα να ετοιμάσει ένα γράμμα, στο οποίο θα γράψει μια συμβουλή προς το ταίρι του, σχετικά με το συγκεκριμένο του πρόβλημα.
Ως γλώσσα γραφής όμως θα χρησιμοποιηθεί η ιερογλυφική της κάρτας 4.
Όταν τα μέλη τελειώσουν, ανταλλάσσουν με τα ταίρια τους τα έγγραφά τους και διαβάζουν τη συμβουλή.
Στη μεγάλη ομάδα ακολουθεί ανοικτή συζήτηση με θέμα: «Ποιόν τρόπο επικοινωνίας θα επέλεγα για να εκφράσω ένα πρόβλημά μου και να δεχτώ συμβουλή;»