Βιωματικό Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς της Καστοριάς: «τεχνικές έκφρασης και επικοινωνίας στη μαθητική ομάδα». Δραστηριότητα 1

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2013-04
Συμμετέχοντες: 18 εκπαιδευτικοί (1 ομάδα)
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Κιουρτσής
Διάρκεια 5 ώρες (15:00-20:00)

1η δραστηριότητα – γνωριμία (ποιός είμαι)

Ο συντονιστής μοιράζει σε όλα τα μέλη της ομάδας αντίγραφα της ΚΑΡΤΑΣ 1, τοποθετεί στο μέσον της ομάδας ένα μεγάλο κενό χαρτόνι και ένα κουτί με μαρκαδόρους και δίνει τις παρακάτω οδηγίες: “Στην κάρτα 1 που πήρατε, υπάρχουν γραμμένα κάποια δώρα. Επιλέξτε ένα από αυτά που θα θέλατε να σας το προσφέρουν. Όταν είστε έτοιμοι: Θα γράψετε το όνομά σας στο χαρτόνι με όποιο χρώμα θέλετε και θα μας λέτε ποιο δώρο επιλέξατε και από ποιόν επιθυμείτε να σας προσφερθεί αυτό το δώρο”.
Όλα τα μέλη εκφράζονται ελεύθερα ώσπου να κλείσει ο κύκλος.
Ακολουθεί έκφραση όλων μελών στο ερώτημα: “ποιά είναι το πιο επιθυμητά δώρα για το σημερινό άνθρωπο;”ΚΑΡΤΑ 1