Βιωματικό Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς «εθελοντισμός: προσωπική προσφορά υπηρεσιών και πόρων στο συνάνθρωπο και στην κοινότητα». Δραστηριότητα 16.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2002-13
Συμμετέχοντες: 152 εκπαιδευτικοί (8 ομάδες).
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Κιουρτσής
Διάρκεια: πέντε ώρες για κάθε ομάδα (3:30-8:30 μμ)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

16η  δραστηριότητα: κλείσιμο της συνάντησης – ανασαίνουμε όλοι μαζί!
O συντονιστής της ομάδας ζητάει από τα μέλη της να σχηματίσουν όρθιοι έναν κύκλο. Το κάθε μέλος έχει το δεξί χέρι του στον ώμο του διπλανού του και το αριστερό στο πάνω μέρος του στομαχιού του, στο διάφραγμα. Όλοι μαζί, με κλειστά τα μάτια και με το ρυθμό που δίνει ο συντονιστής, εισπνέουν από τη μύτη και εκπνέουν από το στόμα, παρακολουθώντας τις κινήσεις του ώμου του διπλανού τους και του δικού τους διαφράγματος. Ο συντονιστής σιγά-σιγά αυξάνει το ρυθμό της ανάσας, στη συνέχεια τον μειώνει και κάποια στιγμή ζητάει να σταματήσουν, να ανοίξουν τα μάτια και να κατεβάσουν τα χέρια. Από τη θέση αυτή το κάθε μέλος λέει ένα χρώμα που θεωρεί ότι ταιριάζει στη σημερινή συνάντηση.