Βιωματικό Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς «εθελοντισμός: προσωπική προσφορά υπηρεσιών και πόρων στο συνάνθρωπο και στην κοινότητα». Δραστηριότητα 14.

Εγχειρίδια-Άρθρα Εκπαιδευτική Συμβουλευτική Προσωπικές Εργασίες

Σχολικό έτος 2002-13
Συμμετέχοντες: 152 εκπαιδευτικοί (8 ομάδες).
Συντονιστής: Κωνσταντίνος Κιουρτσής
Διάρκεια: πέντε ώρες για κάθε ομάδα (3:30-8:30 μμ)
Λίγα λόγια για τη λειτουργία της μαθητικής ομάδας εργασίας (πχ αγωγής υγείας) θα βρείτε στη διαδικτυακή θέση http://blogs.sch.gr/kkiourtsis/?p=6338

14η  δραστηριότητα: όλοι μαζί και με τον ίδιο ρυθμό!
O συντονιστής της ομάδας, μοιράζει στα μέλη της ομάδας ένα οποιοδήποτε κείμενο, που έχει ρυθμό. Κατάλληλα γι΄ αυτόν τον σκοπό είναι ποιήματα ή στίχοι που έχουν μελοποιηθεί, ή αποσπάσματα από Αρχαία Τραγωδία. Ένα τέτοιο κείμενο είναι και το παρακάτω ποίημα του Γιώργου Σεφέρη μελοποιημένο από τον Γιάννη Μαρκόπουλο (μέρος Ι΄- Μυθιστόρημα):

| Ο τόπος μας | είναι | κλειστός, | όλο | βουνά |
| που έχουνε | σκεπή | το χαμηλό | ουρανό, | μέρα | και νύχτα  | . . . | . . . |
| Δεν έχουμε | ποτάμια, | δεν έχουμε | πηγάδια | δεν έχουμε |  πηγές |
| μονάχα | λίγες στέρνες, | άδειες |  κι  αυτές, | . . . | . . . |
| που ηχούν, | που ηχούν | και που  | τις προσκυνούμε |. . . | . . . |
| Και οι γάμοι μας, | . . . | . . . |  τα δροσερά |  στεφάνια |  και τα δάχτυλα | . . .  | . . . |
| γίνουνται | αινίγματα | ανεξήγητα | . . . |  (τρις),
| για την |  ψυχή μας  |. . . |. . . | . . . |

Ο συντονιστής, διαβάζει το κείμενο μια φορά, αβίαστα. Μια δεύτερη φορά διαβάζει με ρυθμό, που τον κρατάει ανεβοκατεβάζοντας το χέρι του. Την τρίτη φορά  ζητάει να το διαβάζουν όλα τα μέλη μαζί,  δυνατά και με ρυθμό ανεβοκατεβάζοντας τα χέρια τους. Την τέταρτη φορά το διαβάζουν όλοι μαζί, δυνατά, με ρυθμό, και χτυπώντας το χέρι τους στον μηρό τους (ή τα πόδια τους στο πάτωμα). Την πέμπτη φορά, το διαβάζει μόνος του αβίαστα, όπως το διάβασε την πρώτη φορά.
Στην ολομέλεια  το κάθε μέλος εξετάζει, ποιος από τους τρόπους ανάγνωσης, το έφερε πιο κοντά στους άλλους και στο κείμενο.