Ημερίδα «καινοτόμα εκπαιδευτικά προγράμματα στην ειδική αγωγή». Γουδή, 19.10.2013

H Πανελλήνια Ένωση Ειδικών Παιδαγωγών (Π.Ε.Ε.Π.) διοργανώνει ημερίδα με θέμα: Καινοτόμα Εκπαιδευτικά Προγράμματα στην Ειδική Αγωγή. Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013 στην Αθήνα, Αμφιθέατρο Χωρεμείου Ερευνητικού Εργαστηρίου, Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία», Γουδή, σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα. Θα παρουσιαστούν προγράμματα απ’ όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης και όλους σχεδόν τους τύπους δομών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης. Συμμετέχουν σχολεία κι άλλοι φορείς από πολλές περιφέρειες της χώρας.
Η ημερίδα αφορά εκπαιδευτικούς ειδικής και γενικής αγωγής, παράλληλης στήριξης, ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό, επαγγελματίες υγείας, φοιτητές και γονείς μαθητών με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.
Δεν απαιτείται προεγγραφή. Θα δοθεί βεβαίωση.
Η είσοδος ελεύθερη για τα ταμειακά τακτοποιημένα μέλη της ΠΕΕΠ. Συμμετοχή 5€ για τους υπόλοιπους.

πηγή  http://ipaideia.gr   30.09.2013

9:00-9:30:  Εγγραφές
9:30-9:45:  Έναρξη – Χαιρετισμοί
9:45 – 11:40:    1η Συνεδρία    ΔΕΠ-Υ
Προεδρείο: Κόρπα Τερψιχόρη – Σκαλούμπακας Χρήστος
Χανιώτη Έλενα, Τ.Ε. του 5ου  Δ.Σ. Κηφισιάς
Συνεργασία Τμήματος Ένταξης και Παράλληλης Στήριξης για την εφαρμογή προγράμματος βιωματικής μάθησης στα μαθηματικά σε παιδί με Αυτισμό και ΔΕΠ-Υ
Α. Παπαευαγγέλου (εργοθεραπεύτρια) – Α. Σέμκου (ψυχολόγος) – Α. Μπέκα (παιδοψυχίατρος), Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο Γ.Ν. Γ. Παπανικολάου
Ομάδα Κοινωνικών Δεξιοτήτων Παιδιών με ΔΕΠ-Υ, στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο του Γ.Ν.  Γ. Παπανικολάου
Ομάδα παιχνιδιού γονέα – παιδιού (PCIT),  στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο του Γ.Ν.  Γ. Παπανικολάου
Μαυρουδής Γρηγόρης & Φαλακίδου Μαρία, 2ο Δ.Σ. Ν. Μηχανιώνας
Πρόγραμμα προσαρμογής των μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες, ΔΕΠ-Υ και χαμηλή σχολική επίδοση στο Γυμνάσιο.
Φωτεινή Γκουντουβά, Τ.Ε. του 20ο Δ.Σ. Λάρισας,
Η   συμβολή των  ΤΠΕ, των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην τροποποίηση συμπεριφοράς  μαθητών με ΔΕΠ/Υ. (Μελέτη περίπτωσης).
Λύρας Δημήτρης, 6ο Δ.Σ. Κηφισιάς
Τα ζευγάρια του πίνακα πολλαπλασιασμού
11:20 – 11:40  Συζήτηση
11:40 – 12:00:  Διάλειμμα